Feladata-e a művészetnek megmenteni egy épületet, s ha igen, hogyan lesz az akcióból Telt ház?
A New York Szálló lepukkant, de még mindig bámulatos épületének hűvösében, az Origo Egyesület Telt ház című művészeti projektjét bemutató sajtótájékoztatóján a fentebbi kérdés igencsak időszerűnek és megkerülhetetlennek tűnt.
A hosszú évek óta üresen álló – olykor egy-egy különc esemény alkalmából megnyitott – volt szálloda augusztus 17. és 24. között,a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt ismét kitárja kapuit. Huszonöt fiatal – többségében magyar, vagy a magyar kultúrához kötődő – képzőművész lakja be a teret, s bár tavaly óta a körülmények semmit sem változtak, a művészek megtalálják a módját annak, hogy érdemes legyen felkeresni idén is az épületet.
Márkos Tünde, az Origo Egyesület elnöke Kalló Angélával, a művészeti egyetem oktatójával közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt évben sok pozitív visszajelzés érkezett akciójukról mind a művészek, mind a sajtó részéről, ezért úgy gondolták, érdemes továbbra is a fiatal alkotókat megbízni, hogy hívják fel a figyelmet a műemlék állapotára.
A Mimezis 0. Edition akció keretében utcára vonulnak: a belvárosban kollektív performansz keretében próbálják meg az utca emberének ingerküszöbét elérni. Az alkotók végigjárják a Kolozsvár belvárosában „megrajzolt”, keresztet formázó Via Dolorosát, és az egyes stációkban performanszokat mutatnak be. A keresztút végpontja a keresztény hagyomány szerint a Golgota, ez esetben a New York Szálló. Az épület első emeletén az Erőszak és Szent tematikára reagáló alkotók munkáit láthatják az érdeklődők, míg a második emeleten Second Floor címen fiatal kolozsvári és Kolozsvárhoz kötődő képzőművészek tárlatsorozata nyílik meg.
Céljuk az erőszak és a szent kapcsolatának vizsgálata – hangsúlyozta Márkus Tünde, aki úgy vélekedett: a szakrálissal való találkozás napjainkban Kolozsváron is egy túlontúl személyes élménnyé vált, amely csak a templomokban, egyházi közösségekben beszédtéma.
A New York Szálló mint a stációjárás végső pontja a Golgotát jelképezi ebben a művészeti projektben, és összeköti a „kinti” és a „benti” világot: az utca emberét a művészekkel, a külső zajt a belső csendességgel.
A vizuális művészeti akciósorozat folytatásaként a New York szakmai kerekasztal-beszélgetésnek ad otthont, melynek igen érzékeny témája
a művészet szabadságfokozatai.
Végül, de nem utolsósorban Dorel Găină és Ütő Gusztáv, a hazai képzőművészeti szakma két ismert és elismert alkotója megismerteti a közönséggel a Múltat, vagyis az 1980-as és '90-es évek alternatív művészetének korszakait.
A programról bővebben a Kolozsvári Magyar Napok honlapján olvashattok, ahol az is kiderül, a fesztiválkocsmaként működő földszinten milyen bulik pezsdítik fel az éjszakákat.
A kérdésre pedig, miszerint feladata-e a művészetnek megmenteni egy épületet, illetve lesz-e valódi telt ház a Contiban, adjátok meg ti a választ.