18.00 – Showcase 25: Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező kiállításának megnyitója; A Kolozsvári Állami Magyar Színház 25 évada (1990–2015) katalógusbemutató
Szervező: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Helyszín: a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagyterme és az emeleti előcsarnok
19.00 – Showcase 25: William Shakespeare:
Julius Caesar
Szervező: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Helyszín: a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagyterme
Jegyek kaphatóak a Kolozsvári Állami Magyar Színház jegypénztáránál hétköznap 10.00–14.00 óra között, valamint az előadások előtt másfél órával.
]]>Október 10., szombat
9.00 Gyalui lakoma – Korok, konyhák, kóstolók.
Főzőverseny a várkertben.
A jó hangulatot palatkai és kalotaszegi népzenészek biztosítják.
Helyszín: várkert
10.00 Emese Park – középkori várjátékok.
Helyszín: várkert
11.00 Gyerekprogramok az Életfa Családsegítő Egyesület szervezésében.
11.00 Dalolós, mondókázós őszi séta Szabó Kingával
12.00 Körmönfonás, társasjátékok
14.00 Nemezelés
15.00 Bóbita Játszóház: ceruzatartó készítése
Egész nap: pihenősarok a legkisebbeknek, játékok, kifestők.
Helyszín: gyermeksátor
A lezárt perselyeket Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke és Szabó Lilla programigazgató az Ökumenikus Segélyszervezettel munkatársaival közösen bontották fel Budapesten. Az urnákban összesen 22 433 lejt (1 millió 600 ezer forintot) számoltak meg, amely a kiadott karszalagok alapján hozzávetőlegesen 3000 személy hozzájárulásából gyűlt össze. A gyűjtéshez csatlakozott az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) is, a Farkas utcában felállított standjukon összesen 960 lejt adományoztak. Az összeg célirányos felhasználásáról az Ökumenikus Segélyszervezet gondoskodik. A Kincses Kolozsvár Egyesület ezúton mond köszönetet mindenkinek, aki pénzadománnyal segítette a gyűjtési akciót bebizonyítva azt, hogy a kolozsváriak, tágabb értelemben a Kolozsvári Magyar Napok közönsége a mindennapi problémáik ellenére is odafigyelnek más régiókban élő nemzettársaik helyzetére.
]]>Az előadást középkori olasz liturgikus témájú versek, a laudák, azaz dicshimnuszok ihlették. A darab alapjául szolgáló költemények az Új
Testamentum történeteiből mesélnek, mindezt az isteni és a földi, a lélek és a test, valamint az ember és a misztérium fogalompárokra kihegyezve.
A kolozsvári közönség számára bemutatott darabhoz a rendező, Raúl Iaiza asszisztenseként közreműködött Köllő Csongor.
]]>"Bármennyire is fontos népeink identitásának az ápolása és kölcsönös tisztelete, itt a Kárpát-medencében mindannyiunknak egy a sorsunk" - jelentette ki Seszták Miklós. Hozzátette, Kolozsvár az 50 ezer főnyi magyar lakosságával, oktatási, kulturális és művészeti intézményeivel a magyarság egyik legfontosabb bástyája. "Kolozsvár Erdély kulturális fővárosa, és ez a legméltóbb hely arra, hogy 2021-ben Európa kulturális fővárosa legyen" – jelentette ki a miniszter. Felidézte, hogy augusztus 20. körül az összetartás, összetartozás, identitás, közösség és nemzet fogalmakat szokás sorolni, s mint fogalmazott, ezeknek a szavaknak az ereje soha nem kopik el. Külön szólt a város fiataljaihoz. "Ők jelentik a garanciát arra, hogy a magyar szó még sokáig hallatszik Kolozsvár utcáin" – állapította meg Seszták Miklós.
]]>A kerekasztal-beszélgetés meghívottjai Kovács Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke, Bokor Zsuzsa, a Zs’Organik természetes alapanyagú készítmények előállítója és a Van egy téglám Kenyában projekt kezdeményezője, Halmen Balázs. A beszélgetés moderator Székely Bíborka volt.]]>
A művésznő az előadása elején szívélyesen köszöntötte régi tanárait és évfolyamtársait, majd megköszönte az iskola jelenlegi vezetőségének, hogy ezt az előadást itt, régi iskolájában eljátszhatja és nem is akármilyen alkalomból, hanem a Kolozsvári Magyar Napok keretén belül.
]]>Addig, hogy a bort tökéletesen összehangolják az étellel, sokat kell kísérletezniük és kóstolgatniuk. Ennek eredménye pedig meg is látszódott a Kolozsvári Magyar Napok utolsó délutánján.
]]>Közéleti és kulturális előadásokból idén sem volt hiány a Kárpát-medence egyik legnagyobb kulturális fesztiválján: szó volt a közelgő önkormányzati választásokról, autonómiáról, az anyaország kül- és nemzetpolitikájáról, valamint a háború sújtotta kárpátaljai magyarság helyzetéről is.
Tizenegy ország, tizenhat nemzeti és regionális kisebbséget képviselő néptáncegyüttes vett részt a 17. Szent István-napi Néptánctalálkozón, melynek keretében csütörtök délután megáldották a Kárpát-medence kenyerét. A néptáncosok minden napra szolgáltak meglepetéssel: hol a kultikusnak számító Postakertben, hol a Főtéren vagy a Farkas utcában perdültek táncra.
]]>Feltevődik bennem a kérdés – amikor mindenki egy helyre tömörül, akkor mivé válnak a fesztivál egyéb helyszínei, azok, amelyek nappal közösségi élményt biztosítanak?
]]>Az Ifjúsági sátor szervezői idén is érdekes programokkal várták az érdeklődőket: többek között itt volt az ETDK-nyertesek bemutatkozása, az Interaktív KMDSZ-múzeum, de vannak állandó kiállítások, tevékenységek is, például a Mi fán terem a cserkészet? című roll-up kiállítás, Honfoglaló-társasjáték, Chill Zone, olvasósarok, fotófal, karikatúrakészítés és sok minden más.
]]>Reggel kilenckor már elkezdődött a nyüzsgés az udvaron: érkeztek civil szervezetek, baráti társaságok, politikai pártot képviselő tagok és vendéglátósok is. A szervezők mindent előkészítettek, a versenyzők csupán alapanyagokat és jókedvet kellett magukkal hozzanak.
]]>A Farkas utcában járva beültünk Part-sátorban rendezett, a kézművességről szóló bensőséges hangulatú nyílt beszélgetésre, melyet Horváth Enikő moderált. Öt ismert kézműves vállalkozót faggatott vállalkozásuk sikerének kulcsáról. Kiderült: egyre többen kezdenek el újra foglalkozni a kézműves szakmával, és egyre nagyobb a kereslet a piacon az ilyen kreatív kézműves termékek iránt. Ez annak köszönhető, hogy egyre többen igénylik azt, hogy saját elképzelésüknek, kreativitásuknak megfelelő táskákat, ékszereket hordjanak.
]]>Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács és Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács RMDSZ-es elnökei, valamint Bognár Zoltán politológus és Csoma Botond, a Kolozs megyei RMDSZ-elnöke beszéltek az a székelyföldi autonómiatörekvések helyzetéről, egy leendő önrendelkezés várható hatásairól, s mindezek Kolozsvári vetületeiről.
A beszéltetés elején Csoma Botond kihangsúlyozta: kiemelkedően fontos a román közösség meggyőzése arról, hogy az autonómia nem ördögtől való, s legalább annyi pozitív hatása lenne a Székelyföldön élő románokra nézve, mint a jelentős többségben élő magyarságra.
]]>„Semminek sincs értelme, ezt régóta tudom. Ezért semmit sem érdemes csinálni. Erre most jöttem rá” – ezzel fejti ki véleményét Anton, majd az osztály elhatározza, bebizonyítják, hogy igenis vannak fontos dolgok az életben. absElkészül a fontos dolgok halma, viszont ennek részleteire nem térnék ki, mivel a teljes izgalom ezekben rejlik. Janne Teller dán írónő regényét egyébként betiltották a megjelenéskor, ma már viszont ifjúsági alapművé nőtte ki magát. A betiltás oka valószínűleg a krimis, megbotránkoztató helyzetek miatt volt.
]]>Az előadás során nem csupán saját életéről mesélt: írók, költők életének érdekességeit említette meg a dalok előtti bevezetőkben. A rendezvény nem csupán egy előadás volt, inkább egy együtt-éneklős délután, hisz a szövegeket kivetítve láthattuk, és ha kedvünk támadt, kísérhettük is őt.
]]>Az érdekfeszítő beszélgetést nagy figyelemmel kísérő hallgatóság megtudhatta, milyen rémálomhoz hasonlatos következményekkel jár az, ha egy fiatal meggondolatlan módon vállal külföldi munkaajánlatot, és nem számol azzal – Lukács Csaba kifejezésével élve -, hogy ingyen ebéd márpedig nincs, és a csábító ajánlatok mögött óriási veszélyek leselkedhetnek. Tóásó Előd, saját elmondása szerint Eduardo Rózsa Flores meghívására utazott ki Bolíviába, hogy egy magyar származású, new york-i producerrel dokumentum- és játékfilmeket készítsen elő.
]]>Judit eredményeit oldalakon keresztül lehetne sorolni, mindent megnyert, ami megnyerhető a sakk világában, hangzottak el a méltató szavak, majd említésre került néhány legfontosabb díja: többek között idén augusztus 20-án Áder János magyar köztársasági elnök a legnagyobb magyar állami kitüntetéssel honorálta a sakkozó munkáját, éspedig a Szent István-rend odaítélésével.
]]>Lovagok, fegyveres vitézek, hangszeres és fáklyás seregek fogadják azokat, akik betérnek a Fogoly utcába péntek délelőttől a Kolozsvári Magyar Napok végéig. A nap mintha erre a rendezvényre tartogatta volna sugarait, esőnek semmi jele, legfeljebb a tegnapinak nyomai maradtak meg a sátrakon.
Míg a felnőttek csak ámulnak a fegyverek, harci felszerelése és öltözetek látványán, a fiatalabbak izgatottan próbálkoznak agyagozással, íjászattal, s örömmel foglalnak helyet a hagyományosan pörgetett körhintán, a legbátrabbak pedig a katapultnál is félelem nélkül állnak sorban.
]]>Szilágyi Szabolcs újságíró, rádiós moderálásával zajlott Csoma Botond (RMDSZ), Keizer Róbert (MPP) és Soós Sándor (EMNP) vitája péntek délben. A résztvevő felek a három párt együttműködésének lehetőségeiről, valamint a 2016-ban esedékes önkormányzati választásokon való indulásról vitáztak. Amíg Soós Sándor egyértelműen az összefogást sürgette, addig Csoma Botond óvatosabban fogalmazott e kérdéskörben, és konkrét megoldási javaslatokat várt, Keizer Róbert pedig leginkább a térség gazdasági fellendülésének lehetőségeiről beszélt.
]]>A kötetet Barabás János vezető konzul méltatatta, aki hiánypótló könyvnek nevezte a felnőtteknek szóló meseregényt. Mint mondta, nem olvasta még a regényt, de nagyon felkeltette érdeklődését, hiszen bámulatos módon jelenik meg benne az ősi magyar legendák furcsa és misztikus világa. A szerző elmondása szerint könyvét kimondottan csak a magyar mitológiák ihlették, illusztrációját saját kezűleg rajzolta.
]]>Toró Tibor politológus moderálásával zajlott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Bocskai-házában a leginkább anyaországi belpolitikai témákról szóló beszélgetés, noha a vita címben is megjelölt témája a nemzet-, kül- és szomszédságpolitika volt.
]]>Mátyás szülőházánál vagyunk. Hogyha 500 évvel ezelőtt megkérdezték volna, hogy most hol állunk, az lett volna a válasz, hogy Méhfi Jakab gazda házánál, 150 évvel ezelőtt azt mondtuk volna, hogy az 1-es számú transzport ház előtt, ma pedig azt, hogy Mátyás királyunk szülőháza és egyben a kolozsvári Művészeti Egyetem székhelyének az épülete előtt.
]]>A mai napon felhős, enyhe időjárás várható, a hőmérséklet 17-20 fok között alakul.
]]>Varga Melinda, aki költői volta mellett az Irodalmi Jelen versszerkesztője és tudósítója arról beszél, hogy számára nagyon fontos az olvasó, mindig szem előtt tartja őket, ezért nem öncélúan, nem feltétlenül a szakmának ír. Az Űrezüstből felolvasott verseiben felfedezhető a női szempont érvényesítése, a városi magány és egy általános melankólia-érzés is. Melinda az utóbbi időben fiataloknak tart irodalmi műhelyt, bevallása szerint a velük való érintkezés, eszmecsere alkotóként őt is frissen tartja.
]]>
A hangulatot a színesebbnél színesebb népviseletek már megalapozták, a népdalok és csujogatások csak hab a tortán volt. A kedvezőtlen időjárás miatt a népviseleti felvonulás ugyan elmaradt, de aki a New York kávéházban járt különleges élményben részesült: színpompás viseletek, virág- és népi motívúmok, gyöngysorok, hímzett kendők és mellények, erőstalpú csizmák látványa fogadta az érdeklődőket.
]]>Csütörtök délután az érdeklődők Nemes Jeles két kisfilmjét láthatták a Sapientia épületében – 2007-ből a 14 perces Türelem címűt és 2008-ból a szintén 14 perces The counterpart magyar-holland koprodukciót. Mindkét alkotás főbb témája a holokauszt, jellemző rájuk az egysnittes megoldás használata.]]>
Tudta Ön, hogy mi a különbség az Arabica és Robusta kávéfajták között, vagy miért tartják épp az Arabicát a kávé királyának? Az ismeretlen kávé, mint az ismeretlen anyag című beszélgetése erre is fény derült. Berke Sándor szerint, aki a méltán ismert Koffer Könyvesház tulajdonosa, három dolog szükséges a jó kávéhoz: kitűnő alapanyag, megfelelő technikai felszerelés és helyes elkészítési gyakorlat.
A csütörtöki napon szervezett kávékóstolón – bevezetésként – az alapanyagokról tudhattunk meg érdekes információkat, majd második felvonásban lehetőségünk nyílt ízlelőbimbóink kényeztetésére is, hiszen igazán exkluzív El Salvador-i és etióp kávékülönlegességeket kóstolhattunk.
]]>Őri László, Pécs alpolgármestere, Decsi István, Pécs önkormányzatának fideszes frakcióvezetője és Fancsali Ernő, az Erdélyi Magyar Néppárt kolozsvári elnöke vett részt azon a beszélgetésen, mely Soós Sándornak, az Erdélyi Magyar Néppárt Kolozs megyei elnökének moderálásával a két város között immár negyed évszázada létező testvérvárosi kapcsolatról szólt.
]]>A Kolozsvár 2015 Európa Ifjúsági Fővárosa gazdag programkínálatáról Borzási Sarolta számolt be: az IKE, KIFOR, KMDSZ, MIÉRT, MIK, ODFIE, RMCSSZ és a Share szervezetek délelőtt 11 órától késő délutánig várják az érdeklődőket különböző kiállításokra, közéleti beszélgetésekre, előadásokra illetve szabadidős, kreatív programokra.
]]>Szabó Lilla, a 6. Kolozsvári Magyar Napok programigazgatója köszöntötte az érdeklődőket, és elmondta: a kalendárium immár a negyedik számát élte meg, s mindez egy sorozat létét bizonyítja. „Nekünk, szervezőknek, egy éve a magyar napoktól a következő magyar napokig tart, s a Kincses Kolozsvár Kalendáriuma szintén ezt a szerkezetet követi” – mondta Szabó Lilla.
H. Szabó Gyula, a kalendárium főszerkesztője megköszönte az együttműködését annak a számos szerzőnek, akik komoly szakmai munkát fektettek abba, hogy a közel 500 oldalas kötet összeálljon. „Lapozgatva a kalendáriumot, helytörténeti munkák sorával találkozunk. Mondhatni: úgy tekintünk a jövőbe – hisz a kötet az élni akarás és a kulturális pezsgés bizonyítéka is –, hogy közben a múltat vizsgáljuk” – jelentette ki a főszerkesztő.
A Kincses Kolozsvár Kalendáriuma a 6. Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt megvásárolható (25 lejért) az infóstandoknál.
elcsété
]]>A vetítést követően a rendező a romantikus vígjáték születéséről mesélt a kíváncsi nézőknek. A film történetének alapját japán mitológiai elemek képezik. A meseszerű film a hetvenes évek Csudapestjére hívja a nézőt.
Liza kalandjai bár egy kitalált világban játszódnak, a meseszerű elemekkel és a kissé az abszurd humorával együtt nagyon hasonlít a világunkra. A film népszerűségéről a megjelenését követő néhány hétben százezresig röppent nézettsége tanúskodik. Ujj Mészáros Károly szerint a film tanulsága, hogy bármilyen keresztet is cipelünk, van esély a boldogságra.
]]>A bemutatón elhangzott: mindenkinek ajánlják a könyvet, akinek van legalább egy keresztneve, hiszen a kötetben szereplő versek egy-egy név apropóján születtek. Demény Péter naponta írta a verseket, melyeket – a rá jellemző módon – a Facebook-on is közzé tett, így a most összegyűjtött szerzeményeket már korábban is olvashatták az online tér látogatói.
„Más kötetben és megint más a Facebook-on olvasni ezeket a verseket. A könyv egyfajta leltárkészítésről szól, s ez esetben ennek tárgyát a számunkra is ismerős nevek képezik” – mondta Balázs Imre József. Demény Péter hozzátette: azokat a verseket volt a legkönnyebb megírnia, melyekhez valamilyen személyes kapcsolata is van. „A múlt és a jelen darabjait zárják magukba a nevek. Annak lazasága azonban, hogy egy közösségi oldalon publikáltam a verseket először, sokat segített az írásban” – nyilatkozott a szerző, aki a könyvbemutató végén felolvasott néhány költeményt, majd dedikálta a helyszínen – s a fesztivál ideje alatt az Idea Könyvtérnél – megvásárolható köteteket.
elcsété
]]>Szerdán sem unatkozhattak azok, akik a 6. Kolozsvári Magyar Napok programkínálatából válogattak: előadások és könyvbemutatók, kiállítások és találkozók váltogatták egymást, s az esti eső ellenére is megtelt a tér az Ossian és a Republic zenekarok koncertje alatt.
A nap egyik kiemelkedő eseményének számított a Babeș—Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán megszervezett magyar szakos véndiákok találkozója, ahol több mint 150 korábban végzett látta újra egymást. Az eseményen
1954-től, 2012-ig terjedő években végzett magyar szakosok találkoztak.
Egyed Emese költő, egyetemi tanár így nyilatkozott az eseményről: „a Babeş-Bolyain az évfolyam-találkozók hagyománya nem elég erős. Kevés olyan évfolyam volt, amely meg tudja magát szervezni és rendszeresen találkozik. A találkozás szabadsága létezik, és mindenkinek egyénileg kell eldöntenie, hogy akar-e még tartozni ide, más magyar szakosokhoz, kíváncsiak-e egymásra a nemzedékek. Itt szerkesztők, sajtóbeli munkatársak, írók, középiskolai tanárok, hivatalnokok voltak jelen, mégis összeköt bennünket a magyar nyelv használata, az olvasás szeretete, általában a magyar kultúra ismerete és annak a képviselete. Céhként is tekinthetünk magunkra, mint a Magyar Szakosok Céhe, de ennél komplexebb társaságra gondolok. Akár érdekvédelmi, információs csoport is lehet ez, és minden
esetre tudnunk kell egymásról és számítani egymásra.”
A szervezők a mai napon a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenkire gondoltak: délelőttől kezdődően agyagozásra, Napsugár-kuckóba és a Bóbita Játszóházba látogathatnak az érdeklődők. Egész arabnapos program lesz az amatőr asztalitenisz-bajnokság és a toronylátogatás is folytatódik. A színház kedvelői a New York Kávéházban a modern kolozsvári színházi élet kialakulásáról hallgathatnak kerekasztal-beszélgetést, a Farkas utcai Part-sátorban szó lesz Pécs és Kolozsvár testvérvárosi kapcsolatáról, a Sapientia szervezésében a huszonöt éves magyarországi és a kelet-(közép-)európai rendszerváltásról beszélgetnek a meghívottak, a 17. Szent István-napi néptánctalálkozó keretében pedig népviseleti felvonulás és tánckavalkád lesz Kolozsvár belvárosában. 15 éves születésnapját ünnepli a Communitás, a KÁMSZ-ban Nona Ciobanu rendezését láthatják a színházkedvelők, a Bulgakovban a kulter.hu irodalmi portál mutatkozik be, Családban marad! címmel beszélgetéssorozat lesz az RMDSZ Kolozsvári Nőszervezet társszervezésével.
A Kolozsvári Magyar Napok keretében táncoktatást tartanak a tánc iránt érdeklődőknek. Szerdán
18 órától a gyerekeké volt a táncparkett, majd ezt követően a táncos lábú felnőttek a bécsi keringő lépéseit sajátíthatták el. Mielőtt táncba lendültek volna a párok, az Attitude Tánciskola tulajdonosa és egyben nagy táncos múlttal rendelkező táncoktatója, Both István elmondta: „A bécsi keringő, ismert német nevén a Wiener Walzer a legrégebbi hagyományú társastánc. Neve a német »waltzen« (forogni, keringeni) szóból származik, és a talajon sikló lábak forgó mozgására vonatkozik.”
]]>A kiállítás kurátora Egyed Emese egyetemi tanár volt, aki magyar és román nyelven tartott rövid eligazítást az öt tárlóban elhelyezett színházi dokumentumokról. A kiállítás létrejöttében szerepe volt a Kolozsvári Akadémiai Könyvtár mellett az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumnak is, tőlük származnak ugyanis a szép grafikák, színészi portrék. A kőszínház képét Veres Ferenc üvegnegatívjáról nagyították. A kiállítást alkotó mintegy negyven – eredetiben vagy fényképmásolatban bemutatott – színlap a könyvtár gyűjteményének része. A válogatás, a színlapok közlendőit színházi forráscsoportba helyezve kívánja érthetőbbé tenni. Az első tárlóban szakirodalmat tekinthettünk meg szövegtípusokról és a kor színészetéről, részben a könyvtár anyagából és részben a saját könyvtárból.
]]>Bán Attila, Bertóti Attila, Gábor Lóránd, Hartung Attila és Visky Ábel kisfilmjeit nem lehet és nem is érdemes közös jelzőkkel illetni, a vetített alkotásokat nézve nem egyértelműek a generációs sajátosságok, már ha egyáltalán beszélhetünk ilyenről egy olyan szűk szakmai közösségben, mint az erdélyi magyar filmé. Amit esetleg közös vonásként említhetünk, az az emberi kapcsolatok és az emberi létezés sokszínűségének feltárására tett kísérletezés.
]]>Kiszámíthatatlan minden pillanat: nem tudhatjuk, mikor restaurálják a templomok, kollégiumok, papilakok valamelyikét – köszöntötte a szép számban megjelent érdeklődőket Gaal György, a tárlatot létrehozó Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság elnöke. Ahogy azt sem tudhatjuk előre, akad-e pénz és akarat valamelyik műemlék megmentésére és felújítására, vagy végleg eltűnik.
]]>Talán sokak számára ismerős a szász nemzetiségű Umling Lőrincz neve, ugyanis munkájának jelentős része fennmaradt az utókor számára. A festőasztalos jelentős képviselője volt a korabeli Kolozsvár kézműves társadalmának. A fennmaradt emlékek megrendelői elsősorban a városhoz közel eső falvak református magyar közösségei voltak.
Erdélyben a festett mennyezetek legkorábbi, ismert példányai templomokban maradtak fenn. Elterjedésükben meghatározó szerepe volt a reneszánsz kazettás famennyezetek főúri, fejedelmi udvarok által közvetített divatjának. A festett mennyezetek készítői a nagy céhes központok festőasztalosai voltak, akik a mennyezethez hasonló stílusú egyházi, illetve profán bútorféléket is készítettek.
]]>Egyed Emese költő, egyetemi tanár így nyilatkozott az eseményről: “a Babeş-Bolyain az évfolyamtalálkozók hagyománya nem elég erős. Kevés olyan évfolyam volt, amely meg tudja magát szervezni és rendszeresen találkozik. A találkozás szabadsága létezik, és mindenkinek egyénileg kell eldöntenie, hogy akar-e még tartozni ide, más magyar szakosokhoz, kíváncsiak-e egymásra a nemzedékek. Itt szerkesztők, sajtóbeli munkatársak, írók, középiskolai tanárok, hivatalnokok voltak jelen, mégis összeköt bennünket a magyar nyelv használata, az olvasás szeretete, általában a magyar kultúra ismerete és annak a képviselete. Céhként is tekinthetünk magunkra, mint a Magyar Szakosok Céhe, de ennél komplexebb társaságra gondolok. Akár érdekvédelmi, információs csoport is lehet ez, és minden esetre tudnunk kell egymásról és számítani egymásra.”
Az eseményen 1954-től, 2012-ig terjedő években végzett magyar szakosok találkoztak. Korábbi baráti, évfolyamtársi, tanár-diák kapcsolatok újultak meg, erősödtek meg a mai napon.
]]>Az élménybeszámolót Aáry-Tamás Lajos, oktatási jogok biztosa indította, visszaemlékezve pályája kezdetére, valamint a továbbtanulással és az ösztöndíjakkal kapcsolatos tapasztalataira. Ezt folytatták jelenlegi ösztöndíjas kutatók és diákok, dr. Silye Lóránd, Máthé Réka Zsuzsanna, Szabó Tamás, Szász István Szilárd, Talpas Botond, Keresztes Botond, Székely István, Kedves Zsolt, illetve Mihálydeák Zsolt. Valamennyien a sikeresen megpályázott ösztöndíjaikkal kapcsolatos élményeikről, személyes tapasztalataikról számoltak be, bátorítva a közönséget a nemzetközi ösztöndíjak adta lehetőségek kihasználására.
Az ösztöndíjak.ro csapata, valamint a meghívottak színes beszámolói megválaszolták az eddig tisztázatlan kérdéseket, eloszlatták kételyeinket többek közt a Humboldt, DAAD, a Domus Hungarica, a Collegium Talentum, illetve a POSDRU, Erasmus és egyéb külföldi ösztöndíjakkal kapcsolatban.
Szöveg: Salló Krisztina
Fotó: Tóth Helga
Tavaly Kolozsváron is forgattátok a dokumentumfilmet, ezért talán fontos állomásnak számított a város. Úgy tűnt, kevesen voltak, de látszólag közvetlen hangulat uralkodott a teremben. Hogy érzed, hogy fogadta a közönség?
Sajnos át kellett szervezni a programot, a nyomtatott műsorfüzetben augusztus 20-a szerepelt, de én nem tudtam volna jelen lenni aznap, ezért kissé átvariálták a dolgokat, és talán ez az információ kevesebb emberhez jutott el. Ami végtelenül pozitív volt, hogy a budapesti bemutatóhoz képest, itt sokkal jobban értették a poénokat. Nagy szavakkal fogalmazva talán „hazaért a film”. Valahogy sokkal otthonosabb volt, én is meglepődtem azon, hogy nagyon különböző a fogadtatás, voltam már kritikus vetítésen, ahol újságírók, filmkritikusok voltak és ők nem azok a könnyen nevetgélő fajták. Gyakorlatilag itt minden rezdülését pontosan vették a sztorinak.
]]>