aug. 25

10:00 - 18:00

Interaktív múzeumpedagógiai foglalkozások a Múzeumok sétányán

Interaktív múzeumpedagógiai foglalkozások a Múzeumok sétányán a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Intézetei (Fizika Intézet – Magyar Tagozat és az EmpirX Egyesület, Magyar Kémia és Vegyészmérnöki Intézet, Magyar Matematika és Informatika Intézet és a Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért), a Duna Múzeum, a Haáz Rezső Múzeum, a Jósa András Múzeum, a Kallós Zoltán Alapítvány, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ, a Nemzeti Örökség Intézete – Fiumei úti sírkert, a Néprajzi Múzeum, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet – Bajor Gizi Színészmúzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum – A Magyar Nyelv Múzeuma, a Szent István Király Múzeum és a Tragor Ignác Múzeum részvételével.

Babeş-Bolyai Tudományegyetem Fizika Intézet – Magyar Tagozat és az EmpirX Egyesület

Fedezd fel a fizika varázsát a BBTE – Magyar Fizika Intézetével és az EmpirX-szel – egyszerű és érdekes kísérletek minden korosztálynak!

Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Kémia és Vegyészmérnöki Intézet

A Kémia és Vegyészmérnöki Kar magyar intézetének oktatói és diákjai érdekes és színes kémiai kísérletekkel várják az érdeklődőket, hogy közelebb hozzák a természettudományok és a kémia különböző szakterületeit a hétköznapokba. A közönség az előadókkal együtt interaktívan vehet részt a gyakorlati kísérletezésben, megismerve a színes oldatok, lángok, festékek, kémiai titkos írás kémiáját. Emellett betekintést nyerhetnek a háztartási vegyszerek, illetve élelmiszerek pH-nak a meghatározásába laboratóriumban és otthon megtalálható indikátorok segítségével.

Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Matematika és Informatika Intézet és a Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért

Logikai játékok és robotikai bemutatók várják az érdeklődőket a Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért sátrában, a Múzeumok sétányán. A szervezők logikai játékokkal (Terc, Six MaKING, Happy Cube, ördöglakatok stb.) készülnek, melyek segítségével a magyarnapos résztvevők közelebb kerülhetnek a matematika és az informatika világához.

Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum (Duna Múzeum)

Az Esztergom belvárosában található Duna Múzeum szinte egyedülálló a maga nemében; még világviszonylatban is kevés hasonló múzeumot találni, mely ilyen mélységben foglalkozna a vízügy, a vízgazdálkodás történetével és ilyen óriási tárgyi és dokumentációs anyaggal rendelkezne. Az intézmény Vízeum című állandó kiállítása modern, sokszínű és közérthető módon mutatja be, hogy az évszázadok során a Kárpát-medence lakói miként éltek együtt a vízzel, hogyan tudtak alkalmazkodni annak hiányához, pusztításaihoz, erejéhez. A tárlat nem csupán a múlttal foglalkozik, hanem napjaink legnagyobb környezeti problémájával, a klímaváltozással is. A környezet- és vízvédelem a múzeumpedagógiai foglalkozások során is előkerül, ahol az ismeretátadás mellett a fiatalok szemléletformálása a legfőbb cél. Küldetésünkből adódóan, szívesen jelenünk meg külsős zöld rendezvényeken is.

Az esztergomi Duna Múzeum (Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum) programja idén a vizek mentén élő, dolgozó emberek, mesterek életét, történeteit, eszközeit mutatja be. Interaktív játékos foglalkozás, makettek, kézműves sarok várja a látogatókat.

•          Vízügyes Történetek / A kubikusok élete
•          Mi van a cókmókban?
•          Régi vizes mesterségek/ Tárgyak, makettek, matricás füzet
•          Kincs a nagyító alatt/ A dunai kavics
•          Kavicsvers játék kicsiknek
•          Kavics díszítés

Haáz Rezső Múzeum

A Haáz Rezső Múzeum az idei Kolozsvári Magyar Napokon az aktuális kiállítási ajánlatára alapozva számos kreatív, kézműves foglalkozással várja az érdeklődőket. A BOLYAI-Erdély géniusza kiállítás kapcsán hiperbolikus formákkal kísérletezhetnek a hozzánk látogatók, a Divat&Dualizmus összefüggésében öltözékkiegészítőket, legyezőt, csokornyakkendőt készíthetnek. Kézműves foglalkozásaink mellett múzeumi keresztrejtvénytáblával, kirakósokkal, szakmai kiadványainkkal várjuk a Múzeumok sétányára látogatókat.

Jósa András Múzeum

– Beregi keresztszemes motívummal díszített könyvjelző hímzése

– Kerámia gyöngyök festése – régészeti ásatásból előkerült gyöngyök mintája alapján

– Amulett készítése régészeti és népi motívumokkal

– Ajaki menyasszonyi párta újragondolása

Kallós Zoltán Alapítvány

A Kallós Zoltán Alapítvány gondozásában Válaszúton működő Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény létrehozása az 1990-es évekre tehető. Az intézmény és szorosabban a Néprajzi Gyűjtemény feladatának tekinti az alapító tárgyi és szellemi hagyatékának gondozását és bemutatását. Kallós Zoltán Erdély-szerte végzett gyűjtőútjai során mind a tárgyi, mind a szellemi néprajz elemeire figyelmet fordított. Népzenei gyűjtései az érdeklődők elé tárva, online felületen is elérhetőek (http://db.zti.hu/kallos/kallos.asp), valamint az Alapítvány által kiadott Kallós Archívum lemezsorozat folyamatosan bővülő, tematikus válogatásai segítenek, hogy minél többekhez eljussanak Kallós Zoltán zenei gyűjtései.

A Kallós Gyűjtemény múzeumpedagógiai foglalkozásaiban a gyűjteményhez kapcsolódó néprajzi tematikájú interaktív és kézműves-foglalkozásokkal várja az óvodás, alsós (0–4.) és felső (5–8.) tagozatos gyerekeket. Elsődleges cél a népművészet és népi díszítőművészet játékos megismertetése.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

GULYÁS: Pásztorételtől a magyar konyha szimbólumáig. Gasztronómia, hagyomány, közösség, identitás, művészet

  1. Főzzünk gulyást! Játékos „gulyásfőzés bográcsban”. Milyen hozzávalókra van szükség az Alföldi, a Vegán, a Pandúr gulyáshoz?
  2. Jövevényszavak párosító játék. Tudtad, hogy több oszmán eredetű jövevényszó kering a gulyás körül? Találd meg a magyar szavak török megfelelőjét!
  3. Hungarikum kvíz
  4. Gulyás kvíz
  5. Minikiállítás
  6. Hidratáló verseny nyereménnyel
  7. „Hungarikum kóstoló”
  8. Gulyás puzzle
  9. Kézművesség: „Hungarikum karkötő” készítés
  10. Tárgytapi

Magyar Mezőgazdasági Múzeum

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum múzeumpedagógiai programjai a Kincsem 150 emlékévre

1. „Fessünk ló szobrocskát!” (A munka meggyorsítása érdekében) előre kiöntött és megszáradt lovat, lovast és lovat, vágtató, mozgó lovat ábrázoló gipsz formákat, szobrocskákat, festhetnek ki temperával egyéni ízlés és minták szerint a gyermekek, illetve a játékos kedvű felnőttek.

2. Kincsem kvíz. A Kincsem ló történetéhez kapcsolódó kvízeket tölthetnek ki az érdeklődők, amelyekhez az információkat a MMgM Kincsem kiadványaiból gyűjthetnek össze.

3.  Kincsem kitűző készítés.  Kincsen kitűző készítés géppel, szerkezettel.

4. Zoetrope készítés

5. „Színezd ki a lovat!” A Kincsem foglalkoztató füzet feladatot, színezőt tartalmazó oldalainak nyomtatott változata: pl. takarmányozás, Goodwood Kupa, gödi lótenyésztőtelep grafikáját alapul véve.

6. „Repülj Kincsem” – papírlovacska összeállító játék. A Kincsem foglalkoztató füzetben szereplő „Ugró Kincsem” összeállítása

7. „Traktor varázsló” A múzeum saját tervezésű grafikájának alapján elkészített papírkartonból hajtogatható mezőgazdasági gép/traktor készítés. A múzeum ikonikus – adott esetben ló erőt felváltó – munkagépeinek kis „modeljei”.

8. „Kincsem fej sziluett készítés” String Art technikával készülő közösségi alkotás, amely Kincsem portréját formázza. A fa táblába ütött szögek közé kell a fonalat tekerni, melynek során a nap vagy a több nap végére alakul ki a kép.

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ

A Magyar Nemzeti Múzeum a 2024-es évben is széles programkínálattal kapcsolódik a Kolozsvári Magyar Napok rendezvénysorozathoz. A múzeumhoz szorosan kapcsolódó, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tematikájú programsorozattal készülünk és tervezzük megjelenésünket a rendezvényen.

Az MNM saját fejlesztésü játékai. Gondolt màr arra, milyen lehetett màrcius 15-én a múzeum előtti tömegben állni? Kipróbálná milyen érzés elsőként felolvasni a forradalmi követeléseket? Próbálja ki a múzeum saját fejlesztésű játékait és ismerje meg a 19. századot még jobban!

•          Óriás kirakó játék a Magyar Nemzeti Múzeum TOP tárgyaival. Ajánlott korosztály: családok, óvodások és kisiskolások, 3 éves kortól. Óriás kirakó, rendkívüli élmény és új felfedezés az egész családnak. A kirakó segítségével játszva ismerhetjük meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc legismertebb szereplőit, a legfontosabb csaták és forradalmi események mozzanatait. A kirakó minden eleme a történelem egy-egy szeletét tárja elénk. Tarts velünk március 15-én és tegyük helyére a történelmi kirakó hiányzó darabjait.

•          Memóriajáték az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaival. Ajánlott korosztály: családok, óvodások és kisiskolások, 5 éves kortól. A múzeumi memória játékban a tárgyakon keresztül elevenedik meg nemzetünk történelme. Kicsik és nagyok együtt ismerhetik meg Magyar Nemzeti Múzeum 1848/49-es forradalom és szabadságharchoz kapcsolódó ikonikus tárgyait. A részletekbe merülve olyan új felfedezésekre bukkanhatunk melyeket álmunkban sem gondoltunk volna. Múltunk kincsei újabb és újabb külonlegességeket tartogatnak a számunkra, melyeket most játszva fedezhet fel az egész család.

•          Mit is kíván a magyar nemzet? Kooperatív kártyajáték. Ajánlott korosztály: 10 éves kortól családok, iskolások, felnottek számára. A játékkal a március 15-ei események forradalmi hangulatába kalauzolja a játékosokat. A kooperatív, együttmükõdésen alapuló kártyajáték keretében a márciusi ifjak szerepébe bújva harcolhatnak a magyar szabadság kivívásáért és a 12 pont elfogadásáért. A játékosok közösen harcolva, egyesítve erőiket küzdik le az akadályokat.

•          Föltámadott a tenger — MNM saját fejlesztésű társasjátéka. Legyen Ön is részese a forradalmi változásoknak! A játékosok egy 19. századi karakter bőrébe bújva igyekeznek elérni céljaikat a forradalom viharában. Nem tudni, ki a barát, és ki az ellenség! Hogyan cselekednek majd a játékosok?

Programok az egész családnak

•          Színező felnőtteknek és gyermekeknek. Ismerjük meg a Magyar Nemzeti Múzeum legszebb és leghíresebb műtárgyait és a magyar történelem alakjait az elragadóan szép színezők segítségével. A kifestőkön keresztül életre kelnek a forradalom eseményei és legfontosabb alakjai. Büszkén, bátorító mosollyal néznek vissza ránk a történelem nagyjai, mint Petőfi Sándor, Szendrey Júlia, Kossuth Lajos, vagy éppen Görgey Artúr. Pillanatképekben elevenedik meg a március 15-ei forradalom, a múzeum előtti népgyülés és a szabadságharc győztes csatái.

•          19. századi ruhapróba (kalapok, kesztyük és legyezők. Ismerje meg a 19. századi etikett legfontosabb szabályait, tanulja meg a legyező-, zsebkendő- vagy éppen a kesztyűnyelv legfontosabb jelentéseit! Készítsen egy szelfit egyedi fotófalunk előtt és nyerjen családi belépőjegyet a Múzeum állandó kiállításaira!

•          Ki lenne a 19. század nagyjai közül? Tudja meg, melyik híres, 19. századi történelmi személyre hasonlít a legjobban. Töltse ki személyiségtesztünket és ismerje meg a 19. század nagyjait még jobban!

•          Melyik ruha illik a legjobban Önhöz? Ismerje meg a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb időszaki kiállításának tárgyait, ismerje meg a hozzájuk kapcsolódó történeteket, s ezáltal a magyar esküvői hagyományokat is még jobban!

•          MNM Freskók — Mit is jelentenek? Ismerje meg a múzeum Díszlépcsőházának freskóit, tudja meg a 19. századi művészetben a legfontosabb szimbólumok jelentését és találja meg melyik magyar történelmi korszakot idéznek meg.

•          Családi címertervezés. Tervezze meg velük családja címerét, ismerje meg a szimbólumok jelentését és a leghíresebb nemesi családok címereinek történetét!

Múzeumi zsákbamacska az aktivitáson résztvevőknek. Aki legalább 2 aktivitásunkban részt vesz, húzhat a zsákbamacskából. Minden kihúzott kártya nyer kisebb vagy nagyobb ajándékokat.

Ingyenesen elvihető kiadványok: kiállításvezetők, gyerekfoglalkoztató füzetek, képeslapok stb.

Nemzeti Örökség Intézete – Fiumei úti sírkert

Minden embernek van valami speciális küldetése, amit csak ő teljesíthet be, ahogyan minden családnak, országnak és népnek is. Ahhoz, hogy tudjuk, hogy mi ez a küldetés, kik vagyunk, merre tartunk, azt is tudnunk kell, honnan jöttünk.

A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) székhelye a budapesti Fiumei úti sírkertben található, amely a magyar nemzet történelmében kiemelkedő fontosságú helyszín. A sírkertben számos olyan személy nyughelye is található, akik életében Kolozsvár meghatározó jelentőséggel bírt: vagy azért mert a kincses város szülöttjeként látták meg a napvilágot, vagy mert életükben fordulópontot jelentett a városban eltöltött időszak.

Bemutatkozó sátrunkba azért hívunk benneteket, hogy közös játékok, beszélgetések keretében közelebb kerülhessünk egy-egy történelmi korhoz, nevezetes személyhez vagy helyszínhez.  Fókuszba kerülnek kolozsvári kötődésű művészek, írók, politikusok,  épületek, szobrok, történelem és kultúra. Tesztelhetitek és bővíthetitek tudásotokat, sőt értékes ajándékokra is számíthattok a kvízjátékunk végén.

Néprajzi Múzeum

A budapesti Néprajzi Múzeum családi foglalkozásai a 2024 őszén nyíló, új Gyűjteményi kiállítás anyagából inspirálódnak. A 3000 műtárgyat bemutató tárlat történetileg változó nézőpontokat tár fel,  nem egyetlen történetet mesél el, hanem számos téma mentén fedezhetik fel majd a látogatók a magyar hagyományainkat és más népek kultúráját. A fesztiválon élménygazdag kalandozásokat kínálunk a kiemelt műtárgyak és a hozzájuk fűződő történetek világában.

Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

A Múzeumok sétányán az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet számos interaktív programot kínál, melyek a múzeum kiállításaihoz, illetve magyar színháztörténeti témákhoz kapcsolódnak. Élőkép-puzzle, legyezőetikett, bábkészítés, Örkény-logikoffer, jelmezes szelfie stb. A helyszínen színháztörténeti kiadványaink is megvásárolhatók.  A sportos látogatók számára színházi várostörténeti futást is szervezünk Kolozsvár belvárosában. A játékok előkészítésében a Károli Gáspár Református Egyetem színháztudomány-szakos hallgatói működnek közre. 

Petőfi Irodalmi Múzeum

Bemutatkozik a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum! 

A múzeum gyűjteményére, kiállításaira épülő aktivitásokkal és érdekességekkel várjuk azokat, akik szívesen ismerkednének a magyar irodalmi örökséggel. A látogatók készíthetnek Ex librist, megtudhatják, hogy melyik műtárgyunk szimbolizálja őket leginkább, vagy épp belehelyezkedhetnek Petőfi Sándor szerepébe néhány tárgy és ruhadarab segítségével! Olvasósarkunkban, kicsit megpihenve a fesztiváli forgatagban, lesz lehetőség megismerkedni kiadványainkkal, például a múzeumról szóló mesekönyvvel, vagy az elmúlt évek népszerű kiállításainak gazdagon illusztrált katalógusaival, közöttük Arany János, Csáth Géza, Kosztolányi Dezső munkásságához kapcsolódó tartalmakkal.  Több, mint Petőfi; több, mint irodalom; több, mint múzeum!

Petőfi Irodalmi Múzeum – A Magyar Nyelv Múzeuma

Kezed nyoma – Az írásbeliség fejlődése”. A foglalkozás képeket villant fel a tollforgatás sok évezredes történetéből, miközben lehetőségeket kínál arra, hogy a résztvevők kipróbálják a különféle írástechnikákat és a régi íróeszközöket.

Szent István Király Múzeum

Nagy örömünkre szolgál, hogy bemutathatjuk intézményünket a Kolozsvári Magyar Napok keretében. Megtiszteltetés, hogy ötödik alkalommal lehetünk itt vendégként és mutathatjuk meg értékeinket a közönségnek. Reméljük, hogy programunk elnyeri tetszésüket.  A székesfehérvári Szent István Király Múzeum gyűjteményei közel négymillió tárgyat számlálnak. Intézményünk régészeti, néprajzi, képzőművészeti, antropológiai és helytörténeti gyűjteménnyel büszkélkedhet. Az egykori koronázó városban tizenhárom helyszínen fogadjuk látogatóinkat. Régészeti leleteket bemutató kiállítóhelyeink a Rendház (főépületünk), a Középkori Romkert – Nemzeti Emlékhely, Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont és a Gorsium Régészeti Park. Néprajzi és helytörténeti emlékek az Országzászló téri kiállítóhelyünkön és a Palotavárosi Skanzenben láthatók. Ipar és képzőművészeti kiállítóhelyeink: a Fekete Sas Patikamúzeum, a Hetedhét Játékmúzeum, a Budenz-ház, a Csók István Képtár, a Deák Képtár, a Pelikán Galéria, valamint az Új Magyar Képtár. A tárlatok mellett előadás-sorozatokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, hangversenyekkel várjuk egész évben az érdeklődőket. A felújított Gorsium Régészeti Parkban számos tematikus rendezvény gazdagítja kínálatunkat.

A KOLOZSVÁRI MAGYAR NAPOK keretében három múzeumi területünk/kiállítóhelyünk érdekességeibe engedünk bepillantást. Látványos, ízes, illatos, interaktív foglalkozások keretében mutatkozunk be. Az első napon, csütörtökön, a híres Fekete Sas Patikamúzeumot szeretnénk bemutatni, ami az egyik legpatinásabb kiállító helyünk Székesfehérvár szívében. Kipróbáljuk a mozsarazást, továbbá gyógynövényekkel, fűszerekkel és patikai illatszertárunk érdekességeivel ismerkedünk, gyógytea gyűjteményt készítünk. Interaktív rejtvényfejtés és gyógynövényes versek tanulása is része a programnak. A második napon a Szent István Király Múzeum középkori kiállítóhelyeit mutatjuk be a „Királyok városa” című programunk során. A Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert és a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont interaktív kvízjátékokkal, a koronázások történetéhez kapcsolódó tárgyalkotó foglalkozásokkal, élményfotózással várja az érdeklődőket. Hunyadi Mátyás híres Bibliotheca Corviniana könyvtárának megidézéséhez a könyvkötést, és a tintával, tollal írást is kipróbáljuk. Gasztronómiai rejtvényfejtés és illatszertárunk bemutatása is része kínálatunknak. Éremverdénk idén is várja a vállalkozó kedvűeket, ahol III. Béla, Mátyás király és Bethlen Gábor emlékérmék készülnek. A harmadik napon, szombaton kerül sorra néprajzi gyűjteményeink ismertetésére. „Tárgyalkotó hagyomány” című állandó kiállításunkat tapintható tárgyakkal, műtárgymásolatokkal mutatjuk be, továbbá interaktív kvízfeladatok, kékfestő anyagból való játékok, méhviasz gyertya és sodrott zsinór készítése várja a közönséget. A negyedik napon, vasárnap a korábbi napok kínálatából merített programokat ajánlunk a közönségnek. Éremverés, ismerkedés műtárgymásolatokkal, tapintható tárgyak és kézműves programok várják a sátrunkba látogatókat, kedvet csinálva egy majdani látogatáshoz. Zsinórkészítés, könyvkötés, mozsarazás, korona készítés, rejtvények, illatszertár stb. lesz kipróbálható a standunkon.

Tragor Ignác Múzeum
A váci Tragor Ignác Múzeum (TIM) Pest megye legrégebben működő múzeuma. A hozzánk látogató nem pusztán Vác és környéke történelmi kincseiben gyönyörködhet, de az országosan jelentős képzőművészeti és néprajzi gyűjteményünkben is. Megtekintheti Európa második legjelentősebb múmia leletét, Sajdik Ferencnek – Gombóc Artúr rajzolójának- képzőművészeti gyűjteményét, Kolodko Mihály szobrászművész első környezetvédő kiállítását, a Dunai Cápát. Standunk minden korosztály számára kínál izgalmas elfoglaltságot: az érdeklődők dunai uszadékfából készíthetnek cápát, vagy festhetnek folyami kavicsot, kifoghatják kis tavunkból Sajdik Ferenc halait, kirakózhatnak, de lehetőségük lesz kipróbálni egy különleges barokk társasjátékot is!

Helyszín

Farkas utca (Múzeumok sétánya)

Szervezők

Kincses Kolozsvár Egyesület, KMN Egyesület