160x600-slide2
Jósa András Múzeum

josaA Nyíregyházán működő megyei hatókörű Jósa András Múzeum a Magyarország legrégibb és legnagyobb muzeális intézményei közé tartozik. Jogelődje az 1868. december 1-jén Nagykállóban megalapított Szabolcs Vármegyei Régészeti Egylet. Az alapítók: Jósa András orvos és báró Vécsey József alispán. Jósa szorgalmazására és az alispán támogatásával régi vágyat valósítottak meg. A lelkes és korát messze meghaladó tudományossággal felvértezett Jósa doktor már ekkor figyelemre méltó gyűjteménnyel alapozta meg a megyebeli régészeti kutatást, melynek ekkortól „hivatalosan” is élére állt, és elképzelhetetlen lelkesedéssel gyűjtötte, illetve ásta ki a „régiségeket”.

Jósa András volt az első, aki a temetőfeltárások során sírrajzokat készített, ezzel az ásatás egyik legfontosabb dokumentációját „előállítva”. Nem véletlen, hogy László Gyula honfoglalás kori kutatásai során nagymértékben támaszkodott Jósa doktor munkásságára.

1918-tól – Jósa halála után – Kiss Lajos, későbbi Kossuth-díjas néprajzkutató veszi át a stafétabotot, és az egyre markánsabb régészeti gyűjtemény mellett a további múzeumi gyűjtőterületek is gyarapodásnak indultak. Így jön létre a néprajzi, a képző- és iparművészeti, a történeti gyűjtemény és az ezekhez tartozó muzeológiai szakmai háttér.

Múzeumunk jelenlegi épületébe 1973-ban költözött át. Az egykori megyei múzeumi szervezet létrehozása a vidéki múzeumi egységek egymás utáni megnyitásával történt. Ebben a vidéken élő, többnyire tanáremberek önzetlen segítségére lehetett elsősorban számítani, de valamennyi vidéki múzeum más-más történet mentén jött létre. Ez a hálózat 2013. január 1-jével részeire bomlott. Az egyes múzeumok önálló intézményként működnek, de a kapcsolat az egykori hálózat tagjai között természetesen továbbra is élő. A Jósa András Múzeum jelenleg három nagy egységből áll: az „anyaépületből” Nyíregyházán, ahol a gyűjtemények zöme található, a Sóstói Múzeumfaluból, mely Magyarország második legnagyobb szabadtéri néprajzi múzeuma, és egy Magyarország–Románia határon átnyúló pályázat keretében régészeti skanzennel bővül 2014-ben, valamint a Kállay gyűjteményből, amely a Kállay család adományai révén jött létre.

A nyíregyházi Jósa András Múzeum 2006 óta megújult környezetben, állandó- és időszaki kiállításaival várja látogatóit.

A múzeum állandó kiállításai:

- BENCZÚR GYULA EMLÉKKIÁLLÍTÁS

- „ÉN ELMENTEM A VÁSÁRBA...” – néprajzi kiállítás

- NYÍREGYHÁZA KATONASÁGA

- „ŐSI MESTEREK NYOMÁBAN” – régészeti kiállítás

- PÉCHY-KOVÁCS GYŰJTEMÉNY

- „SÁRGA ÖRDÖG” – A Jósa András Múzeum aranyai

- „...TELI SZERETETTEL AZ EMBERISÉG IRÁNT...” – Névadónk: Jósa András

- VÁLOGATÁS GENCSY TIBOR HUSZÁR FŐHADNAGY TRÓFEÁIBÓL

 

 
160x600-slide2
Quantumpharm-banner
160x600-slide2
160x600-slide2
www.wedas.ro