Borkóstolók

Szervező: Borvadász Társaság
Időpont: 2015. augusztus 17–23.
Helyszín: Agape vendéglő – pincehelyiség, Szentegyház (Iuliu Maniu) utca 6.

 

ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

A kezdési időpont mindennap 18 óra. Nyitás 17.30-kor.
Szombaton már 15 órakor is tartunk egy kóstolót, aznap 14.30-kor nyitunk.
Helyfoglalás az érkezés sorrendjében.
A kóstoló ára 10 lej. Ezen felül betét ellenében kóstolópoharat kell váltani, amit a kóstoló után visszaváltunk.
Az augusztus 23-i, vasárnapi borgasztronómiai előadásra előzetes helyfoglalás szükséges, meghívókat augusztus 19-étől, szerdától kezdődően a Borudvarban lehet beszerezni a Borvadász/Infó standnál.



PROGRAM:

Aug. 17., hétfő, 18.00 – Vendégünk a Szatmári borvidék
Aug. 18., kedd, 18.00 – Miklós Csabi, Mór
Aug. 19., szerda, 18.00 – Kolonics Pincészet, Somló
Aug. 20., csütörtök, 18.00 – Bárdos Sarolta, Tokaj Nobilis
Aug. 21., péntek, 18.00 – Maurer Oszkár, Szerémség
Aug. 22., szombat, 15.00 – A WineUp borfesztivál szervezői által összeállított válogatás (román nyelven)
Aug. 22., szombat, 18.00 – Pók Tamás, Eger
Aug. 23., vasárnap, 18.00 – Borgasztronómiai előadás – Berecz Stéphanie, Tokaj Kikelet. Erre a rendezvényre előzetes helyfoglalás szükséges, meghívókat augusztus 19-étől, szerdától kezdődően a Borudvarban lehet beszerezni a Borvadász/Infó standnál. (szervezik a BorbarátNők) 

 

Hétfő, augusztus 17., 18 óra – Vendégünk a Szatmári borvidék

A szervezők szándéka szerint ezután minden esztendőben bemutatunk egy erdélyi történelmi borvidéket. A sort a Szatmári borvidék nyitja, ezzel az ismertetővel veszi kezdetét a Kolozsvári Magyar Napok idei boros programsorozata. Betekintést nyerhetünk a borvidék múltjába és szembesülhetünk a jelen gondjaival. Krasznabéltekről, Avasújvárosról, Halmiból származó termelők borait kóstolhatjuk, megtapasztalhatjuk, hogy érzik magukat ott a világfajták az őshonos szőlőfajták mellett. Ennek megfelelően a cabernet franc, cabernet sauvignon, sauvignon blanc mellett meg fogjuk kóstolni a fekete leánykát, valamint a cserszegi fűszerest, de abban a ritka lehetőségben is részünk lesz, hogy megízlelhetjük a vidék jellegzetességét, a bakatort is.

A borokat a Borvadász Társaság tagjai mutatják be.

 

Kedd, augusztus 18., 18 óra – Miklós Csabi, Mór

Mór egyik legismertebb borásza a pincészet honlapján így vall magáról, mesterségéről:

„Szerencsés vagyok. Szép feladatok, gyönyörű környezetben. Egy szó mint száz, ez ezerjó. És itt most nem csak a szőlőfajtákra gondolok, hanem a móri miliőre. A gondos és szenvedélyes hétköznapokra, a szőlészeti és borászati alkotó munka értékteremtésére és a vendégeink őszinte elismerő mosolyára is. Nekünk ezerjó.

Mert szeretek bort inni. Szeretem a bor szerepét és eredményeit az életemben. Ízét, színét, mozgását, lendületét, tartalmát, fejlődését, lehetőségét és egyáltalán minden vele kapcsolatos élményt. Igen, csak azért választottam ezt a gyönyörű és vivid mesterséget.

Még nem merek sokat beszélni magunkról, ambícióinkról, erőinkről. Majd akkor, ha megszelektálnak engem is a nehéz évjáratok. Ha azokat is méltósággal tudom kezelni, akkor majd talán… Elöljáróban pedig annyit, hogy minden jó, ha ezerjó.”

http://www.mikloscsabi.com/

 

Szerda, augusztus 19., 18 óra – Kolonics Pincészet, Somló

„A Somlói a bölcsek bora, azoké az embereké, akik végül is megtanulták a legnagyobb tudást, a derűt.” (Hamvas Béla)

„A több generációra visszanyúló családi vállalkozásunk a Somló délkeleti oldalán, az Apátság-dűlőben található. Pincészetünk jelenleg két hektár termő olaszrizling, fél hektár juhfark és fél hektár hárslevelű szőlővel rendelkezik. További 2,5 hektár betelepítésre vár.

A borok klasszikus, tradicionális eljárással készülnek: hozamkorlátozással, fahordós erjesztéssel és érleléssel. A borászat 30 000 liter fahordós kapacitással rendelkezik. A borok 1-2-3 évig érlelődnek a pincében, s csak ezután kerülnek lepalackozásra. Ennek és a jelentős hozamkorlátozásnak köszönhetően boraink tipikus somlai, gazdag mineralitású borokként kerülnek forgalomba.” (Kolonics Károly)

http://www.kolonicspinceszet.hu/

 

Csütörtök, augusztus 20., 18 óra – Bárdos Sarolta, Tokaj Nobilis

A Nobilis nem üres fantázianév: boraikban a nemesség mibenlétét keresik, amely valóban tetten érhető a száraz és édes tételeknél egyaránt:

„Amikor elhatároztuk, hogy megalapítjuk a Tokaj Nobilis Szőlőbirtokot, egy olyan kézműves borászatról álmodtunk, ahol egyedi minőségű borokat alkotva jutna kifejezésre a dűlő, a fajta és viszonyunk a természethez. Első lépésként olyan termőterületeket kerestünk, ami szerintünk alkalmas arra, hogy elképzeléseinknek megfelelő borokat készíthessünk. Így esett a választásunk Bodrogkisfalud határában a Barakonyi és a Csirke-mál dűlőkre, ahol 6 hektár szőlőt telepítettünk 1999-ben és 2004-ben.

Nálunk a borkészítés a szőlőben kezdődik, hiszen a bor minőségét alapvetően meghatározza a szőlő minősége. Rendkívül szigorú metszés, hajtás- és fürtválogatás után hektáronként 17–19 hl bort szűrünk. Boraink nagy része fahordóban erjed és érlelődik több hónapig vagy évig. Palackozás után 3–6 hónapig pihentetjük a borokat, mielőtt forgalomba hoznánk.

A 2008-as évjáratban az új telepítésű területeink termőre fordulásával kb. 20 000 palackot készítettünk. Ezzel a mennyiséggel elértük azt a palackszámot, amit korábban terveztünk.” (Bárdos Sarolta, a birtok borásza)

http://www.tokajnobilis.hu/index.html

 

Péntek, augusztus 21., 18 óra – Maurer Oszkár, Szerémség

„Családunk életében a bor mindig is fontos szerepet játszott. Már a nagyapám és a dédapám is borász volt. Ma 15 ha szőlőt művelünk két borvidéken összesen. Ezen belül a történelmi magyar királyi borvidéken, Szerémben a Tarcal-hegyen (Fruska Gora) 10 ha, valamint a Szabadka-Horgosi (Dél-Alföld) borvidéken 5 ha.

Elsősorban őshonos fajtákat termesztünk, mint a szerémi zöld, kövidinka, piros magyarka, bakator, mézes fehér, furmint és kadarka. Emellett kísérleti jelleggel termesztünk olaszrizlinget, rajnai rizlinget, sárgamuskotályt, kékfrankost, pinot noirt, cabernet sauvignont és merlot-t, a két borvidék 15 különböző dűlőjében.

Az volt a cél, hogy a lehető legjobb területeken, a legmegfelelőbb fajtákat termesszük, környezettudatos módon. A természetesség a borkészítés során is alapelv számunkra. Rengeteget kísérletezgetek a szőlőben és a borkészítésben. Sokféle módon próbálkozunk a metszéssel, zöldszürettel, szürettel, héjon áztatással, préseléssel, erjesztéssel és érleléssel. Minden egyes bor esetében a legjobb választásra kell törekednünk a termesztés és feldolgozás során, hogy az eredmény mosolyt csaljon az arcunkra.

Hitvallásom, hogy vissza kell adni a borvidék becsületét és kiemelni a szülőföld értékeit Istennek tetsző módon. Jó bort akarok készíteni és tisztességeset. Olyat, amiben benne lakik a lélek…”

http://terrahungarica.hu/project/maurer-oszkar-delvidek-2/

 

Szombat, augusztus 22., 15 óra – WineUp válogatás

Idén márciusban a sétatéri Kaszinó adott helyet az első ízben megrendezett WINEUP® FAIR IN TRANSYLVANIA elnevezésű borbemutatónak és -vásárnak. A szervezők hivatásosoknak, borbarátoknak és fogyasztóknak egyaránt szánták a rendezvényt, amellyel szándékukban állt közelebb hozni egymáshoz az embert és a bort. A látogatók megkóstolhatták Románia jelentős borászatainak termékeit, de bemutatta borait egy moldovai pincészet, valamint egy jelentős borimportőr is.

A kétnapos esemény keretében a WINEUP® MASTERCLASS szekcióban résztvevők a világ nagy borairól és pezsgőiről tartott mesterkurzusokon hallgathatták jeles honi és külföldi szakemberek előadásait.

Végezetül pedig a WINEUP® IN THE CITY mozgalom folyamatosságot szándékozik kialakítani a bor és a konyhaművészeti események terén, tovább népszerűsítve a rendezvény borait. E törekvés szellemében a Kolozsvári Magyar Napokon is végigkóstolhatunk egy válogatott borsort, amelyet Ioana Bidian Micu, a WINEUP főszervezője ismertet.

Román nyelvű előadás

http://www.wineup.ro/

 

Szombat, augusztus 22., 18 óra – Pók Tamás, Eger

„Kutató szőlészként kezdtem 1981-ben, majd egy kaliforniai „farmgyakorlat” vezetett a borászok világába, ahol 1991-től vetettem meg lábamat – valószínűleg véglegesen. Mi tetszett jobban ebben a világban? A szőlőtermesztésnél sokrétűbb teremtői munka, a gyorsabb beteljesülés lehetősége, a kimeríthetetlen megújulás ritka adottsága/dialektikája, a művészi szintű önkifejezés szabadsága, az értő fogyasztók csillogó tekintetei – nehéz mindent felsorolni, pláne fontossági rendbe állítani (talán nem is szükséges).

Kipróbáltam a „minőségi” borászkodás főbb technológiáit, kezdve a bátaapáti székhelyű, világszínvonalú technikával felszerelt Eurobor Kft. „acélpincéjétől”, az egri Pók-Polónyi Pince korszerű ismereteket hagyományos ászkolással ötvöző, szerényebb kivitelezésű tufa-manufaktúráján át az amerikai (nemzetközi) borízlésnek meghajoló Monarchia Borászat folytonos útkereséséig, reduktív-oxidatív váltógazdálkodásáig. Mindez nem volt elég, persze a világ változott bennem és körülöttem is, a gazdasági kényszer (versenyképesség) is jelölte utamat, de alapvetően a kíváncsiság, az új felfedezésének vágya, hajtóereje végül visszazárta pályámat saját gyökereimhez, a folyamatok természetes helyességére hagyatkozó, szinte eszköztelen bormívességhez.”

http://www.poktamas.hu/

 

Vasárnap, augusztus 23., 18 óra – Borgasztronómiai előadás

A tavalyi sikeren felbuzdulva a BorbarátNők idén is sort kerítenek egy gasztro-borkóstolóra, amely immár így, másodikként, kezd hagyománnyá nemesedni. Idei meghívottjuk Berecz Stéphanie, a tarcali (Tokaj-Hegyaljai borvidék) Kikelet pincészet borásza, aki a Loire völgyében született és nőtt fel, majd Bordeaux-ban végzett borászmérnökként. 2002 óta férjével, Berecz Zsolttal közösen művelik 4,5 hektáros szőlőterületüket Tarcal határában.

Stéphanie boraihoz – a tavalyi példa nyomán – a BorbarátNők készítenek ízletes falatokat.

A borgasztronómiai előadásra előzetes helyfoglalás szükséges, meghívókat augusztus 19-étől, szerdától kezdődően a Borudvarban (Színház/Emmanuel de Martonne u.) lehet beszerezni a Borvadász Társaság tudakozó standjánál.

http://tokajkikelet.hu/