A Szent Mihály-templom középkori falfestményei

Középkori falfestményekről és a Szent Mihály-templom restaurálásának munkafolyamatáról tartott előadást kedden délelőtt Jánó Mihály és Makay Dorottya.
A vetített képes beszámolókból a közönség többet megtudhatott azokról a freskókról, amelyeket feltártak a Szent Mihály-templomban, valamint még sok más olyan alkotásról is szó esett, amelyek szoros összefüggésben állnak a Szent Mihály-templom képeivel. Jánó Mihály művészettörténész elmondta, a falképkutatás ma aktuális téma, nem csoda, hiszen lendületes és eredményes kutatómunka zajlik Erdélyben, olyan képek kerülnek elő, amelyekkel a történetírás még nem feltétlenül vette fel a versenyt. Megtudhattuk azt is, hogy ebbe a projektbe azért vágott bele, mert fel szeretné hívni a figyelmet a megőrzésre. Ezt azzal indokolja, hogy az erdélyi nagyvárosok templomaiban csak töredékei maradtak meg az egykori falképeknek. Előadásában kitért arra is, hogy a Szent Mihály-templom falképkutatása már az 1860-as években elkezdődött, Rómér Floris régész, művészettörténész által.
Jánó Mihály a közönségnek azt is elmondta, tett egy érdekes felfedezést, ami még inkább arra késztette, hogy foglalkozzon a Szent Mihály-falfestményprojekttel. A mellékszentély északi falán található egy falfestménymaradvány, a 15. század elejéről, 16. század végéről, amelyen Szent Sebestyén és a pápa látható, egy késő gótikus monstranciával. Azonban azt senki sem említi, ki lehet a pápa. Jánó Mihály azt feltételezi, hogy a másik alak vélhetően Szent Fábián, ugyanis a rostocki Szűz Mária-templom oltárán hasonló ábrázolásmóddal találkozunk. A művészettörténész továbbá még azt is feltételezi, hogy ezen a Szent Mihály-falképen a háttérben Róma épületei is megjelennek.
Makay Dorottya történelmi műemlékek rehabilitációjával foglalkozik, tagja annak a csapatnak, amely a Szent Mihály-templom restaurálását végzi. Előadásában részletgazdagon beszámolt azokról a projektekről, amelyek most a templomban zajlanak. Tervrajzokat, fotókat, a legkorszerűbb eszközökkel készített képeket láthattunk, amelyek pontosan megmutatják a templom jelenlegi állapotát, és azokat a hibákat, amelyeknek javításán dolgoznak. Azt is hozzátette, hogy az összes adat bemutatására legalább kétnapos konferenciára lenne szükség. Megtudtuk, a restaurálási munkálatok valójában már 2013-ban megkezdődtek, amikor a Budapesti Műszaki Egyetem munkatársai elkezdték a dokumentációs folyamatot. Elmondta, fontos tudni, hogy a beruházás összege 5 millió euró, ugyanis az EU-s pályázatok ennyit engednek.
A munkálatokról azt mondta, a tetőszerkezet szorult nagyobb odafigyelésre, amely alá három tengelyben építenek acéltartó rendszert, amely a falak megerősítését szolgálja, ugyanis a torony méretei miatt a falak jelentősen besüllyedtek, megrepedtek. Hozzátette, ezen kívül csak a veszélyes anyagokat, maradványokat távolítják el, de tulajdonképpen „csak” restaurálnak és újítanak. Azt is megosztotta, hogy voltak meglepetések is, ilyen például a dél-nyugati részen található csigalépcső, amelyet egykor befalaztak, valamint a déli homlokzat támpillérén talált bevésés, amely feltehetőleg egy több évszázados napóra szerkezeti vonala lehet.
T.R. / KMN-press