Mit keresett Kós Károly Törökországban? – Isztambul 100 kiállításmegnyitó

Isztambul 100 címmel Kós Károlyról és a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézetről, az építész és az intézet kapcsolódásáról hallhattak az érdeklődők hétfő délután a Redutban. Az esemény házigazdája, Tudor Sălăgean, az Erdélyi Néprajzi Múzeum igazgatója üdvözölte a jelenlévőket és örömét fejezte ki, hogy a város története szempontjából jeles napon (1316-ban augusztus 19-én városi rangot kapott Kolozsvár) nyílhat meg e kiállítás, mely szeptember 8-ig lesz látogatható. De mit keresett Kós Károly, a 20. század egyik legnagyobb hatású kultúrembere, Isztambulban? Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója adott választ nyitóbeszédében erre a kérdésre: a fiatal építész a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet egyik ösztöndíjasaként utazott a török városba, ahol urbanisztikai kutatásokat végzett.
Az Isztambul 100 tisztelegni kíván Kós Károly munkássága előtt, emléket állítva a rövid ideig működő Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézetnek, mely Magyarország első állami alapítású kutatóintézete volt. Az intézet 1917 januárjában kezdte meg működését, és 1918 novemberi bezárásáig Hekler Antal igazgatón kívül hat ösztöndíjasa volt.

A kiállítás három témakörből áll: Kós Károly életútját és munkásságát, Isztambult, illetve az intézet működését mutatja be. Ezeket a témákat kék, rózsaszín és sárga jelzésekkel ellátott, „szekrényként” funkcionáló dobozokba rejtett táblák mutatják be. A kiállításra látogatók szabadon kézbe vehetik és vizsgálhatják így a táblákat, melyeknek mindkét oldalán a képek, idézetek és alaprajzok mellett háromnyelvű leírások (magyar, török és angol) találhatóak. Az első doboz anyaga így Kós Károly életének első időszakát mutatja be, melybe az összes nagyvolumenű munkája bekerült, fotókkal is szemléltetve, hogyan jelenik meg a népi építészet a munkásságában. A második doboz a 100 évvel ezelőtti Konstantinápolyt idézi a szemlélő elé, ahogy azt Kós Károly is látta, míg a harmadik az intézet életéről, működéséről szól.
A kiállított anyag üzenetéről, jelentőségéről is beszélt Kenyeres István a megnyitón, aki elmondta, hogy eddig már Isztambulban, Ankarában, Budapesten, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Bukarestben is látható volt e tárlat, melynek kurátorai Anthony Gall, Fabó Beáta és Fodor Gábor.
Anthony Gall, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának dékánja Kós Károlynak e konstantinápolyi útját, az ott történő kutatómunkáját méltatta, melyből Sztambul címmel könyv is született. A fiatal építész a várostervező szemével figyelte a változó helyzetben levő várost, elgondolkodott fejlődési lehetőségein, ezért e könyve egyfajta várostervnek is nevezhető.
Vita László, Törökország Kolozsvári Konzulátusának tiszteletbeli konzulja is köszöntötte a Kolozsváron megnyíló kiállítást, aki szerint Kós Károlynak úgy a szívéhez nőtt Isztambul és a török nép, mint Kolozsvár. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy törökül is megtanult.
Albert Bea