Terror Háza Múzeum

A 2002. február végén a pártállami diktatúra hírhedt fegyveres szerve, az Államvédelmi Hatóság egykori épületében, az Andrássy út 60.-ban megnyílt Terror Háza Múzeum az eltelt másfél évtized alatt hatmillió látogatott vonzott. A nyilas és kommunista diktatúrák áldozatainak emléket állító múzeum Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezésére jött létre, a világszínvonalú kiállítás koncepciójának megalkotója, a tárlat főrendezője Schmidt Mária történész volt.

Az új kulturális intézmény – az UNESCO-világörökség listáján 2002 óta szereplő Andrássy úton – elnyerte az Év Európai Múzeuma különdíjat az üzenetátadás érzékenységéért és érzékletességéért, a látványelemek, építészeti megoldások egyediségéért, kidolgozottságáért. A kiállítás mára mintájává vált a térségben újonnan létrejött emlékezet-múzeumoknak.

Az intézmény munkatársai 15 év alatt több mint 5000 tárgyat és dokumentumot, valamint másfél ezer eredeti, forrásértékű fényképet gyűjtöttek, 24 időszaki kiállítást rendeztek Budapesten és vidéken, két nagyszabású, országos emlékévet bonyolítottak le, legutóbb az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulóját. Utóbbi alkalmából hozták létre azt a hazánkban egyedülálló tárlatot, amely csak VR-szemüveggel látogatható, és amelynek élményét a 360 fokban nézhető rövidfilmek adják.

Az Egy akaraton 1956–2016 című virtuális tárlat a Kolozsvári Magyar Napok Múzeumok sétányán is megtekinthető az okostelefonnal rendelkező résztvevők számára. A Terror Háza Múzeum sátrához ellátogatóknak ajándékba adjuk azt a speciális szemüveget, amellyel a filmek közvetlen alakítóivá válhatnak.