Szögesdrótra tűzött, negyven négyzetméteres örökség

Akár aktivista mozgalomnak is beillő szabadtéri tárlat nyílt a kolozsvári Ferenc-rendi kolostor északi kerítőfalán. A zajos járdaszélen és a parkoló autókat kerülgetve mindenkiben megfogalmazódik az a határozott érzés, szükség van egy kiállító térre, amely a hasonló, építészeti témájú kiállításoknak otthont adhat.

A Román Építészek Rendje Erdélyi Fiókja idén októberben negyedik biennáléját rendezi meg, melynek egyik kulcsfontossággal bíró eseménye egy életműdíj átadása. A 2017-es Erdélyi Nyári Egyetemen résztvevő diákok ezen elismeréssel jutalmazott építészeinek kifejezetten Kolozsvárra gyakorolt hatását kívánták bemutatni. A tárlatot Guttmann Szabolcs építész vezette, jórészt román nyelven, mely nemcsak Vasile Mitrea és Şerban Ţigănaş meghívottak miatt volt különösen fontos, hanem mintegy jelzésértékű gesztusként is szolgált, hiszen a többségben román ajkú kamara két ízben is magyar építésznek ítélte oda a díjat.

A panók nem csupán a Regionális Biennálé munkásságának állítanak nyolcéves retrospektívet, de az elmúlt száz év azon építészeinek és épületeinek is, amelyeknek Kolozsvár ma ismert, sokszínű arcát köszönhetjük. És itt nem csupán a belvárosi városnéző túrák kötelező klasszikus állomásaira kell gondolunk, hanem például a lakótelepek kompakt brutalizmusára. Bizánctól a nyugati kereszténységig, a klasszikustól a modernségig átívelő épületeken keresztül igyekszik megragadni a város lényegét a kiállítás.

Egy helyen láthatjuk, hogyan vált Kós Károly a középkori romanticizmus és a modernitás finom összehangolásával világhírűvé, megtudhatjuk, hogy Pákei Lajos, a város első hivatalos főépítésze hogyan válaszolt a rohamos mértékben polgáriasodó városi lakosság igényeire a házak földszintjére tervezett boltokkal, a város közepére épített parkkal és tóval, és hogy George Cristinel a két világháború között miként költöztette be Párizst Kolozsvár utcáira. Ezt tetőzi Vasile Mitrea haladó urbanizmusa, mely nélkül a mai Györgyfalvi és Dónát negyedek sem lennének.

A tárlat október 2-ig megtekinthető a kolozsvári Ferenc-rendi kolostor északi kerítőfalán. Tárlatvezetésre a Magyar Napok ideje alatt augusztus 15-én, szerdán, 14 órától kerül sor.

S. H.