Mit is jelent a 21-ik században nőként helytállni a színház világában?
A szerepalkotás nehézségeiről, férfi- és női energiákról, a pályakezdés viszontagságairól és magáról a színházról beszélgettek Udvari Tímea, Csutak Réka, Györgyjakab Enikő és Kali Andrea színésznőkkel Bartha Katalin Ágnes és Tar Gabriella Nóra színházkutatók a Kolozsvári Magyar Napok keddi napján az Erdélyi Múzeum Egyesület székházában.
A beszélgetés vezetői izgalmas színháztörténeti példákon keresztül mutattak rá: a színházi pálya a nők számára már a legkorábbi időktől fogva komoly kihívásokkal járt – annak társadalmi el nem fogadottsága miatt. A meghívott művészek ennek apropóján emlékeztek vissza saját pályakezdésük történetére, s arra, miként reagált családjuk a hírre, hogy színésznőnek készülnek. A beszélgetés során kitértek a szerepformálás mikéntjeire is. Elhangzott: a színész munkája során arra törekszik, hogy saját létezését átképezze egy másik ember – a megformálandó karakter – valóságává, s akkor jár a jó úton, amikor rátalál saját szerepe igazságára és képes megvédeni azt.
A zsúfolásig megtelt előadóterem közönsége hallhatott arról is, hogy mi a különbség – a színház berkein belül – a férfi- és női energiák között, melyek egymásra inspirálóan hatnak, s arról, hogy olykor-olykor milyen nehézségeket jelent egy-egy szerep letétele. A közel két órás beszélgetés betekintést nyújtott a színházi világ kulisszái mögé, s a jelenlévők talán átfogóbb képet kaptak arról, hogy mit is jelent a 21-ik században nőként helytállni a színház világában.