Arany 200: filmvetítés és előadás a kettős emlékév apropóján

A Szent László- és Arany-emlékévre való tekintettel a Kincses Kolozsvár Egyesület megbízásából készült Szent László-legenda rövidfilm vetítésére került sor kedd este a Sapientia EMTE Hunyadi Mátyás termében. A kettős évforduló apropóján készült film a legendát közvetíti mai értelmezésben, Arany balladáját feldolgozva. A felvezetőben Maksay Ágnes rendezőtől megtudhattuk, hogy a film alapötlete a kolozsvári színésztől, Marosán Csabától származott, akinek személye segít abban, hogy a fiatalokhoz eljusson a film, így ők is megélhessék vele együtt a főszereplő nagy kirándulását, a legenda helyszíneinek felkeresését. A film nyitott szerzői jogú, szabadon megtekinthető és felhasználható. Mi is inkább megmutatjuk:

2017 az egyetemes magyar kultúrában egy olyan emblematikus év, amely rengeteg évfordulóban bővelkedik. 110 éve látta meg a napvilágot Dsida Jenő Szatmáron, 120 éve született Tamási Áron Farkaslakán, 140 évvel ezelőtt született a nőket és a bort kedvelő Ady Endre, és 200 évvel ezelőtt született Arany János. Ráadásul, ha még korábbra visszanézünk, akkor a reformációt sem hagyhatjuk ki, hiszen 500 évvel ezelőtt került Luther Márton híres 95 pontból álló vitairata a wittenbergi vártemplom kapujára – emlékeztetett bennünket Marosán Csaba a Bomlott cimbalom című műsorának elején.

Az Arany-évfordulóra készített előadás a költő életének különböző mozzanatain halad végig – néha megszemélyesítve, színpadra állítva őt magát is. A műsor pedig túlmegy az emlékállításon: lehetőséget teremt a kapcsolódásra, a befogadásra, szemeket nyit fel, humorral átitatva tanít. Így lesz tökéletes eszköze a magyarórák kiegészítésének, hiszen bármelyik irodalomtanár örömmel átengedné a színésznek a helyét egy óra erejéig, hogy a diákok egy élő-tapintható képet kapjanak költőről. A mostani előadás azonban nem egy osztályteremben, hanem a 8. Kolozsvári Magyar Napok keretében zajlott, ahol az összegyűlt, igencsak népes közönség próbálta kitalálni, melyik az 5. kifejezés Arany leggyakrabban használt szavainak listáján (a „Toldi”), együtt mormolta Petőfinek az Arany Lacinak versét vagy épp az A walesi bárdok Arany-ballada első szakaszát, és nevetve hallgatta a különböző versfeldolgozásokat vagy épp Arany angolkiejtésének imitációját. Az előadásvégi visszatapsolások pedig tökéletes bizonyítékai: Arany 59 697 egyedi szavából (ennyit számoltak összesen költeményeiben) sosem lehet eleget hallani.

Gödri Csilla