
A kolozsvári zsidó orvosoknak jelentős hozzájárulásuk volt Kolozsvár egészségügyi ellátásához, a kórházi fejlődéshez és az orvostudomány erdélyi fejlődéséhez – mondta Tibori Szabó Zoltán újságíró, szerkesztő az Adalékok a kolozsvári zsidóság múltjához V. című tanulmánykötet bemutatóján. A kötet a kolozsvári zsidó orvosokról és a Zsidó Kórházról írt tanulmányokat tartalmazza.
„A kötet főként a zsidó orvosokra összpontosít. A végén egy több mint 230 nevet tartalmazó lista található azon zsidó orvosok neveivel, akik a két világháború között és a második világháborút követően, egészen a hatvanas évekig Kolozsváron tevékenykedtek, kezük nyomát hagyták a város orvos- és gyógyszertörténetén, kórházaink kialakításán” – fogalmazott Tibori, a kolozsvári Zsidó Hitközség rendezvényén.
Az újságíró a Zsidó Kórház kapcsán elmondta: Kolozsvár egyik legfontosabb egészségügyi intézménye volt, melyet zsidó anyagi erővel alapítottak, zsidó építészek tervezték és vitelezték ki, és ahol zsidó orvosok dolgoztak. „Kolozsvár egyik legmodernebb és legjobban felszerelt kórházáról beszélünk” – fogalmazott. A tanulmánykötet több életrajzot és pályaképet, társadalomtörténeti tanulmányt tartalmaz. A kötetből pedig az is kiderül, hogy hol találjuk Izraelben a kolozsvári, erdélyi származású zsidó orvosokat. Ez utóbbiak kapcsán Tibori Zoltán elárulta: Benjamin Netanjahu, izraeli miniszterelnök személyes orvosa is a kolozsvári orvosi egyetemen végezte tanulmányait.