
Az Egyetemi Műhely Kiadó (EMK) a Bolyai Társaság tudományos szakkönyvkiadójaként jött létre 2006 tavaszán, míg tényleges könyvkiadási folyamat 2007-ben indult el.
2011-ben akkreditálta a Romániai Felsőoktatás Minőségét Ellenőrző Bizottság (ARACIS) és az egyetlen B-kategóriás magyar nyelvű kiadó a maga kategóriájában – hangzott az EMK fennállásának tízéves évfordulója kapcsán szervezett kerekasztal-beszélgetésen. „Induláskor könyvsorozatokban gondolkodtunk, egy előre meghatározott szabályrendszer alapján való működéssel. A kezdeti években egyetemi jegyzeteket, példatárakat, különböző segédanyagokat, konferenciaköteteket jelentettünk meg” – elevenítette fel Veress Károly.
Az EMK alapító igazgatója megjegyezte: a magyar nyelvű doktori képzés újjászervezése következtében igény mutatkozott a doktori dolgozatok sorozat indítására is, ami valódi sikernek bizonyult, számos minőségi publikáció látott napvilágot az évek során. E mellett szintén igény volt egyes szerzők kutatási eredményeit összegző kötetek, monográfiák publikálására is. A monográfiasorozat elindításáról szóló döntés nemrég született meg. „Jelenleg öt sorozattal dolgozunk: egyetemi jegyzetek-tankönyvek, egyetemi füzetek, doktori dolgozatok, tanulmányok és monográfiák. Széles körben mozog a kiadó tevékenysége, számos szakterület képviselve van, viszont a kiadványok többsége a szellem- és humántudományok területéről származik” – magyarázta az igazgató.
Hozzátette: a kiadó fő célja az egyetemi tudományos kutatások eredményeinek publikálása és az oktatási folyamatba való beillesztése, az érvényes tudományossági követelmények figyelembe vételével.
Benedek József, a kiadói tanács tagja egy 2011 és 2019 közötti, a BBTE 17 magyar intézetének publikációit vizsgáló felmérés kapcsán elmondta: a mintegy 300 oktató összesen 6000 publikációt jelentetett meg, és ebben nincsenek benne a doktoranduszok. „Ebből 2300 szaktanulmány, míg 2700 könyv és könyvfejezet. 420 publikáció jelent meg nagy nemzetközi kiadóknál” – közölte Benedek, majd hangsúlyozta: az EMK egyik legfontosabb tevékenysége a doktori dolgozatok kiadása.
„Az elmúlt tíz évben 121 kiadvány látott napvilágot, ebből 108 saját, míg 13 társkiadóval. Az átlagos példányszám 150-200 darab. A kiadó nem folytat gazdasági tevékenységet, kizárólag pályázati pénzekből gazdálkodik. Egy kiadvány átlagos költsége 1500-2000 lej, a költségeket pedig úgy igyekszünk faragni, hogy a nyomdai előkészítés során jelentős mennyiségű önkéntes munkát végzünk” – összegezte a kiadói tevékenységet Bilibók.