Harmadik típusú találkozás Neumann Jánossal

Tudta Ön, hogy Neumann Jánosról holdkrátert és kisbolygót is elneveztek? Hogy nagyon hiú volt, és emellett nagyon szépen beszélt magyarul? Pólya György pedig – aki Zürichben a professzora volt – egyenesen félt tőle?

Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság által szervezett Neumann János, a marslakó című Dr. Kása Zoltán által sajátságos matematikus anekdotákkal tűzdelt előadása a matematikus-informatikus zseninek állított emléket.

Rendhagyó történelemórának is beillő, pörgős, szórakoztató előadás célja tulajdonképpen az volt, hogy emberközelibbé tegye, a több Magyarországról kivándorolt tudóssal együtt marslakónak nevezett tudóst. Ezt a titulust emberfeletti intelligenciájuknak és az általuk beszélt külső szemmel nézve furcsa nyelvnek köszönhettek.

Habár a matematika számos területével foglalkozott, a kvantummechanikától, a halmazelméleten keresztül a játékelméletig, saját bevallása szerint a matematika 28%-át ismerte. Ezt onnan tudta ilyen biztosra, hogy fejben kiszámolta. Itt előadónk összehasonlításképpen megjegyezte, hogy a kolozsvári matematikusok összesen 2%-ával foglalkoznak a tudományágnak.  

Neumann munkássága egy olyan örökség, amely legfőképpen világviszonylatban jelentős – neve olyan világpolitikai eseményekhez fűződik, mint a Manhattan-terv, vagy a személyi számítógép kifejlesztése.A mai számítógépek ugyanis a Neumann által kifejlesztett architektúrán alapulnak, a tárolt programozás elve mérföldkő volt a mai számítástechnika történetében.  

Utóbbi nyomán olyan tudósokkal hozható összefüggésbe, mint Blaise Pascal vagy Byron költő lánya, Ada, akit nő létére, a világ első programozójaként tartanak számon. Ehhez kapcsolódva az előadás kolozsvári vonatkozásban is kitért a helyi fontos alakokra, mint Tiberiu Popoviciu vagy Farkas György, akik már a hatvanas években rengeteget tettek a személyi számítógépek fejlesztése és népszerűsítése érdekében.  

Neumann 1944-ben kezdte el a számítógép fejlesztését, a második világháború végén komoly szerepet vállalt, például a hadseregnek segített a  ballisztikus pályát kiszámolni. A világ egyik szuperhatalmának szolgálata egész életét átszőtte, melyről lánya, aki már elfelejtett magyarul, kitálalt könyvében. A háború befejeztével Eisenhower elnök kitüntetésben részesítette. Élete végéhez közeledve pedig az Atomenergia Bizottság tagjává választották. Azt is megtudhatjuk, hogy egy ilyen kulcsfontosságú szerep miként befolyásolta egy család életét. A figyelemre méltó életpálya ellenére a sírját keresők azzal szembesültek, hogy a tengerentúli halotti kultusz merőben eltérő  a miénktől. Még a családja sem volt egészen biztos, hogy hova van eltemetve, látogatói sincsenek, csupán az amerikai hadsereg tiszteleg előtte évről-évre.