„Általában éjszaka olvasom a kéziratokat, gyorsolvasással. Jó, érdekes kézirat esetén nem veszem észre, és rendes olvasási stílusra vált a szemem, ilyenkor nem alszom. Faragó Annamária könyvével is ez volt a helyzet” – mondta a Háború és lélek kötetet kiadó Püski Kiadó képviselője, Baráz Miklós. A bemutatón nem tudott jelen lenni a szerző, így Baráz Miklóssal H. Szabó Gyula, a Kriterion Kiadó igazgatója beszélgetett.
A Háború és lélek egy földművelő jász család életét meséli el Trianontól a kommunizmusig. A történet a Jászság egyik falujából indul, és oda tér vissza. Az író a szerény anyagi körülmények között élő jászok életét mutatja be, hogyan nevelték gyermekeiket istenhitre, hazaszeretetre, munkára, tiszteletre. A regényben a szerelem is kitüntetett helyet kap. A két főszereplő házasságát egy világrend széthullása, erkölcsi értékeinek megrendülése teszi próbára. A magyarok hitét és erejét elbeszélő történet a jó regény minden eszközét megmutatja.
„A jászsági emberek kicsit érzékenyebbek, összetartóbbak, mint általában a magyarországi emberek. Ezen belül egy család, egy község még jobban összetart. Nemcsak hogy egy olvasmányos kötettel van dolgunk, de olyan dokumentumok is vannak benne, amit az ember ugyan hallomásból ismert, de még nem volt alkalma elolvasni. Az összegyűjtött dokumentumok még inkább emelik a könyv értékét” – fogalmazott Baráz.
H. Szabó Gyula szerint a Gulág-irodalom fontos, mint ahogy az is, hogy a kisember sorsának szemszögéből is megismerjük ezt az amúgy némaság fedte kérdéskört. „A regénynek van egy kis erdélyi szála is. A főhős fogolytársa egy székely ember, Csanád, akivel tartják egymásban a lelket. A névválasztás kapcsán, úgy érzem, tévedett a szerző, hisz azokban az időkben Székelyföldön nem volt ismert ez a név, de ez mit sem von le a könyv értékeiből” – mondta.
A bemutató után Faragó Annamária Menaságra repülj… című dokumentumfilmjét is bemutatták.