Ars Sacra Claudiopolitana címmel egyházművészeti kiállítás nyílt a Szentegyház utca 4. szám alatti kiállítótérben hétfő délelőtt. A magyar kormány és a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal támogatásával megvalósuló tárlat Kolozsvár katolikus egyházi művészetébe kíván betekintést nyújtani elsősorban a Szent Mihály-templom és a piarista templom tárgyi emlékeinek bemutatásán keresztül.
Az ünnepség Kémenes Lóránt Zoltán főesperes-plébános köszöntő szavaival kezdődött, aki beszédében elmondta, művészet és szakralitás hosszú évszázadokon keresztül elválaszthatatlanok voltak, így a nem hívők is találhatnak a művészet révén átjárást az örök emberi értékek felé. A keresztényi összetartozás felértékelődésének fontosságára hívta fel a figyelmet, melyben a művészetnek semmivel nem helyettesíthető szerepe van. E tárlat Kolozsvár szakrális kincseinek felmutatása, mellyel a néhai Kovács Sándor esperes álma vált valóra – mondta a plébános.
Jelen volt a rendezvényen Brendus Réka, a magyarországi Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság főosztályvezető helyettese, aki beszédében az egyház közösségformáló erejét hangsúlyozta, és sérelmezte a román állam azon lépését, mellyel a Marianum épületének visszaszolgáltatását megtagadta. E kiállítás legfontosabb üzenete a megmaradásé, hogy voltunk, vagyunk és leszünk – zárta a beszédét Brendus.
Horváth Anna, a kolozsvári RMDSZ elnöke II. János Pál gondolatát kölcsönözte, miszerint az egyház egykor a művészet anyja volt, a megrendelő és a témaadó, ami mára meglehetősen átalakult, de nagyon szegényessé válna egyetemes kultúránk, ha kiemelnénk belőle mindazokat az egyházi művészi alkotásokat, amelyeket a keresztény hitvallás inspirált – mondta a politikusnő.
Ezt követően Hegedűs Enikő művészettörténész, a kiállítás kurátora, mutatta be a tárlat gazdag anyagát. Olyan a 18–19. századi liturgikus felszereléshez tartozó ötvöstárgyak, kelyhek és textíliák, valamint a plébániatemplom barokk berendezésének részei, mára már használaton kívül álló darabjai, oltárszobrok kaptak helyet a kiállításon, melyek Kolozsvár római katolikus múltjára, az egyházi élet páratlanul gazdag művészeti örökségére irányítják a figyelmet. A hagyaték sokszínűségét érzékeltetik a kiállított dokumentumok, a Szent Mihály-templom építéstörténetére vonatkozó tervrajzok, levéltári iratok, melyek között három eredeti oklevél is szerepel. A művészettörténész a további terveikről is beszámolt: restaurálásuk után értékes egyházi festményekkel is bővülne az állandó kiállítás.
A megnyitó ünnepség végén Jakubinyi György érsek megáldotta a kiállítóteret, és a Szent Cecília kórus közreműködésével egyházzenei feldolgozást hallhattak a jelenlevők.
A Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt magyar és román nyelvű tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket a szervezők.
KMN-PRESS – Albert Bea