Kalotaszeg a színek és fények világában

A 24. Kalotaszegi (Zsobok) Alkotótábor képzőművészeti kiállításának megnyitójára került sor hétfő délután. A STARS Galériába berendezett eseményen a X. Kalotaszegi Fotótábor alkotásai is láthatók: mind a festmények, mind a fényképek Kalotaszeg varázslatos világát és lakóinak szellemiségét mutatják be.

A galéria előterében, a kőfalak mentén kifüggesztett fotók már önmagukban elvarázsolták a megnyitóra igyekvőket: pártába és kalotaszegi díszes népviseletbe öltözött lányok portréi, valamint helyiek munkálkodását megörökítő emlékképek tárultak elénk. Az így kialakult Kalotaszeg-hangulatban haladtunk – fizikailag is – bennebb a kiállítás világába: a pincegaléria falain különböző technikákkal készülő festmények, metszetek, rajzok összegezték e környék értékeit.

Egyed Emese költő, a tábor segítője a tábor céljáról és idei témáiról elmondta, hogy a kalotaszegi motívumok mellett Mátyás király születésének 575. évfordulója köré is szerveződtek az alkotások. Így gyakran Mátyás alakja is – néhol álruhában – elénk tárult az elvontabb és a hagyományos portrék, festmények között. A 24. éve megszervezett alkotótábor kurátorai, Essig Klára és Essig József, akik minden évben lehetőséget teremtenek a közös alkotásra a kezdő vagy éppen elismert művészek számára.

„A nyelvet sokféle technikával uralják azok, akik évek óta eljárnak a zsoboki alkotótáborba: azt a nyelvet, amely az önkifejezésre alkalmas mind az ecset, mind a fények és színek használatával. Meg kell teremteni a művészi megnyilvánulás, a nyelv használatának tereit: ezt tette meg az Essig házaspár is.” Az alkotótáborból az eltelt tíz évben egyfajta „kistestvérként” vált ki a Kalotaszegi Fotótábor. Nagy Béla fotóművész fontosnak találta a fényképészet megjelenését is a táborban, hiszen az egyik legelterjedtebb művészi megnyilvánulási formának tekinti. Felszólalásából kiderült: a Kolozsvári Magyar Napok alatt is látható kiállítás ősbemutatójára július 7-én került sor a zsoboki falunapok alkalmával. A fényképek közös jellemvonása, hogy az optimizmussal telített emberközpontúságot, a kalotaszegi ember jellemét láttatják mind a falusi porták, a kalotaszegi tájképek, mind a portrék és táborban készült csoportképek révén.

Szabó Zsolt, a tábor egyik résztvevője gitárral kísért XV–XVI. századi dalokkal kápráztatta el a közönséget, ám előtte rövid felszólalásában kihangsúlyozta: a tábor számára közösségszervező erő, majdnem olyan fontos, mint az alkotás maga, ebben játszott fontos szerepet a zene is. A kiállításmegnyitó alatt Gorzó Boglárka népdalénekes kalotaszegi dalokat énekelt.