BBTE-beszélgetés: alternatív energiaforrások, környezettudatosság

Mit tehet a mindennapi ember azért, hogy környezettudatosabban éljen? Milyen eszközeink vannak? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ csütörtökön, a BBTE sátorban.

Kovrig Zsuzsa és Székely Brigitta környezettudatos háztartásvezetők arról számoltak be, hogy már gyerekkorukban érdekelte őket a környezetvédelem. Elmondták: ha valaki környezettudatosan szeretne élni, kis lépésekben kell haladni, információkat kell gyűjteni. Hozzátették: ez nem tabu, hanem olyan téma, amellyel a mindennapjainkban rendszeresen találkozunk. Adtak néhány ötletet, tippet is arra, hogyan lehetünk műanyagmentesek: használjunk textilszatyort a műanyag helyett, papírtörlő helyett pedig textil konyharuhát. Környezetkímélő mosószereket, tisztítószereket vásárolhatunk az üzletből, de akár magunk is elkészíthetjük otthon: szódából, ecetből, vagy akár dióból is. Az élelmiszerek kapcsán megjegyezték: tejet, tojást például lehet faluról is hozni, ők a kenyeret és az édességet otthon készítik. Hozzátették: ha természetes anyagokkal vesszük körül magunkat, a betegségek is könnyebben megelőzhetők.

Ezután tudományosabb jelleget kapott a beszélgetés: dr. Begy Róbert egyetemi tanár elmondta, arra lenne szükség, hogy új energiahordozókat találjunk, vissza kell szorítani a környezetszennyezést. Megjegyezte: ez nem könnyű feladat, hiszen politikai érdekek is állnak mögötte. „Mindig az diktál, akinek több van a zsebében. Addig, akik azok tudnak diktálni, akik az olajra építik a gazdaságukat, ugyanez a trend fog előre haladni. Nem azért járunk mai napig is fosszilis üzemanyagot égető autókkal, mert nem volna meg az alternatív technológia, hogy ne ezzel kelljen közlekedjünk.” – fogalmazott. Hozzátette: bárki tehet azért, hogy környezettudatosabban éljen: fontos, hogy minél kevesebb energiát használjunk fel, ezért azt tanácsolja, mindenekelőtt próbáljunk meg takarékoskodni, legyünk figyelmesebbek.

KMN-Press – Tompa Réka