Vargyasi Levente: Tehenesek (2017, 51 perc), dokumentumfilm
A film a háromszéki (erdélyi) magyar szarvasmarhatartók aktuális helyzetét tárja fel a 2015 és 2017 közötti periódusban. Párhuzamos gazdasorsokkal találkozik a néző. A filmben szerepelnek: az egyesületi elnök, a hagyományosan gazdálkodó vidéki kisgazda, a fejlesztésekben gondolkodó, húsmarhákat tenyésztő nagygazda. A gazdákon kívül elég fontos szerep jut az érdekvédelmi szövetkezeteknek, egyesületeknek is.
A fennmaradási próbálkozások egyik lehetséges útja a szövetkezeti formában való gondolkodás. A film készítői jelen voltak a Kézdi-tej megalakulásánál, és elkísérik a gazdákat a fővárosba is, ahol a tej alacsony felvásárlási ára miatt tüntetnek. A különböző helyszíneken zajló eseményeket Ötvös Mózes, a Szarvasmarhatartók Egyesületének idős elnöke kapcsolja össze, aki maga is aktív gazdaként éli mindennapjait, és szívvel-lélekkel küzd a kisgazdalét fenntarthatóságáért. (forrás: filmtett.ro)
Zámborszki Ákos: Szomszédaink a magyarok, Románia (2013, 52 perc), dokumentumfilm
Vélemények sorozata a kisebbségben élő magyarság múltjáról, jelenéről és jövőjéről. Egységes kép négy teljesen különböző ország hasonló helyzetéről és mentalitásáról. Egy történelmi trauma autoimmun betegsége és bonctana.
A román válogatott 22 tagjából 21 erdélyi magyar. Ha a csíkszeredai csapatuk színeiben játszanak, a románok bekiabálnak és bozgorozzák őket. A bozgor állítólag hazátlant jelent, válogatottként viszont Romániát, a hazájukat képviselik. Milyen érzés fogja el a fiúkat a román himnusz alatt? És mennyire él ma a románokban a félelem, hogy Székelyföldet a magyarok elcsatolják tőlük? (forrás: filmtett.ro)