Fiatal Kolozsvári fotósok kiállítása a Kolozsvár Társaságnál
Négy kolozsvári fiatal fotóművész képeiből nyílt kiállítás a Kolozsvár Társaság székhelyén. Dorel Gaina szerint a művész minden alkalommal találkozik a saját művészi cselekedetével. Minden alkalommal mást látunk a képekben, vagy a háttérmunkát, vagy egy ember pillantását. Minden fotó egy mese, minden kép egy igazi tükör, ami arra késztet, hogy belenézzünk. László Miklós szerint érdemes minden képet egyenként megnézni. Ő maga minden képben megtalálta azt, amiért a kép elkészült.
Lukács Csaba: nincsen ingyen ebéd
Kalandvágyó fiatalok címmel tartott népes közönség előtt előadást Lukács Csaba, a Magyar Nemzet munkatársa. Lukács elmondta, elég sokat járt külföldi börtönökben, és egyre gyakrabban találkozik a börtönökben román és magyar állampolgárokkal is. Lukács elmondta, gyakran megtörténik, hogy azok, akikkel találkozik nem drogfutárként kezdték pályafutásukat, általában nyugaton hallanak egy jól hangzó munkaígéretet, elutaznak, elszállásolják őket, majd valamilyen okot közölnek, amiért nem foglalhatja el az állását, viszont szembesítik azzal a ténnyel, hogy tartozik nekik a szállodai szoba árával. Ekkor ajánlanak nekik egy másik munkát, mondván, hogy tegyen meg egy kis szívességet, menjen el Peruba, és ha visszaér, akkor abból, amit keres, nevetve kifizetheti a tartozását. Az, aki élete lehetőségét vélte megtalálni, az gyakorlatilag 18-20 évre kerülhet börtönbe Latin-Amerikában, amit nagyon nehéz túlélni. Lukács Csaba elmondta, hogy 54 magyar, és egyre több román állampolgár van már börtönben. Az újságíró szerint fontos arról beszélni, nincs ingyen ebéd, érdemes utánanézni annak, hogy mit ajánlanak, hogy életünk legnagyobb kalandjából ne legyen életünk rémálma.
Kolozsvár a képzőművészetben
Kolozsvár a képzőművészetben címmel nyílt kiállítás a Quadro Galériában 2012. Augusztus 15-én, szerdán 19 órakor. Érdemes megjegyezni, hogy a galéria mindhárom termét megtöltötték az érdeklődők. Székely Sebestyén György elmondta, hogy a tárlat ötletgazdája a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság volt. Ilyen címel több alkalommal is szerveztek már kiállítást, többek között 1959-ben Ditrói Ervin rendezett egyet a Szépművészeti Múzeumban. A kiállításon bemutatott művek mind műgyűjteményekben található alkotások, több olyan kép van, ami soha sem volt kiállítva. Székely Sebestyén György elmondta, hogy amikor a műveket válogatták, figyelembe vették, hogy legyen dokumentum értéke, vagy egy olyan Kolozsvár-képet mutasson, amely jelentős, és amely egy ilyen keretben jól érvényesül.
A kortárs művészeti alkotások válogatásakor arra is odafigyeltek, hogy minden művésztől egy munka legyen. Gedeon Zoltán a kivétel, tőle két munka szerepel a kiállításon, azért, mert van egy olyan kép, amely már szerepelt az 1959-es, Ditrói Ervin által szervezett kiállításon. Székely szerint a kiállítás nem teljességre törekszik, hanem azt akarja, hogy megmutassa Kolozsvárnak azt a sokszínűségét, amely történelmi, építészeti, etnikai, és egyben kulturális, és amely a legnagyobb értéke a városnak.
Kolozsvár régi arculatai
Az alig fél éve megnyílt PhotoART galéria kiállítása Kolozsvár Főterét mutatja be, 1860 és 1936 között készült felvételeken. Ezeket egészítik ki a méltatlanul elfeledett, nagy szakmai tudású kolozsvári fényképész, Szabó Dénes felvételei, amelyek 1941-ben, illetve 1943-ban készültek a Főtéren. A művész halála után a teljes Szabó Dénes-archívum szemétre került.
A képanyag tisztázatlan körülmények között mentődött meg – mintegy 6.000 negatívkocka, üveglemez –, jelenleg egy magánszemély tulajdonában van. Szabó Tamás kolozsvári fotóművész a megnyitón elmondta, hogy a PhotoART galéria elsődleges célja, hogy ezt a felbecsülhetetlen művészi és történelmi értéket megvásárolja, digitalizálja, bemutassa és hozzáférhetővé tegye az érdeklődők számára. Elhangzott, hogy Szabó Dénes abban a korban a legfontosabb eseményeket dokumentálta, valamint színházi előadásokat is fényképezett.
Közönségtalálkozó Hoboval
“67 évesen sem veszem komolyan magam. Fontos az önirónia!” – válaszolta már az első kérdésre Hobo, a III. Kolozsvári Magyar Napok közönségtalálkozója során, szerda esti koncertje előtt. Hobo elmondta, hogy későn érő típusnak tartja magát, ahogy lejön a színpadról már nem is tudja komolyan venni magát. A közönség találkozón rengeteg saját történetet idézett fel, főként az erdélyi legemlékezetesebb fellépéseiről.
Hozzátette, hogy a sikeresség kulcsa számára az, hogy azzal foglalkozik, amit csinál, nem önmagával. Dalszerzői tevékenységéről is beszélt, hogy mi adott neki néhány dalhoz ihletet. A közönséghez való viszonyáról azt mondta: “Eltartanak, megtartanak, kitartanak mellettem, a zenekar mellett, ez a legnagyobb ajándék.
”Tavaly, 33 év után bomlott fel a Hobo Blues Band, az új formáció idén alakult Hobo és bandája néven. A zenekarok kapcsán elmondta, hogy egy zenekarnak nem az számít, hogy milyen népszerű, hanem mit mond. Fontos, hogy amit üzenni akar ne az interjúkban, hanem a dalaiban legyen benne.
Az élő Györkös Mányi Albert – emlékest
Kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött kiállításmegnyitóra került sor szerdán, 17 órai kezdettel a Györkös Mányi Albert Emlékházban, a festőművész és klarinéttanár születésének 90. évfordulója alkalmából.
Az 1993-ban elhunyt Györkös Mányi Albert festményeit bemutató kiállítás a néhai festő saját tulajdonában lévő alkotásait mutatja be. A rendezvényt az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke, Dáné Tibor Kálmán vezette fel. A kiállítást Kántor Lajos, irodalomtörténész nyitotta meg és mutatta be. A megnyitó után, a kerekasztal-beszélgetés keretében felszólalt Guttman Mihály, a néhai festőművész barátja, aki közös élményeikre emlékezett vissza, ezeket osztotta meg a résztvevőkkel. Kiss János, szintén néhai barátjára emlékezve elmondta, Györkös tudatosan megszervezte ezt az emlékházat, ami méltó emléket állít a festőnek. A beszélgetés többi felszólalója is az egykori művészt méltatta.
A rendezvény részeként Munkácsi Dóra és Incze Róbert zenei előadásait is meghallgathatták az érdeklődők, illetve vetítésre kerül Xantus Gábor 1992-ben forgatott, 16 perces, Hó alatt álom című, Györkös Mányi Albertről készült portréfilmje. A kiállítás 2012. augusztus 31-ig, hétköznapokon 12-17 óráig látogatható.
A Kolozsvári Magyar Napok harmadik napján Hobo és bandája lépett fel. |