Közel hét évtizedes, megsárgult lapú, repedezett borítójú könyvek tucatjai várták a Kolozsvár Társaságnál az Aradtól Zilahig. Irodalmi lapok Erdélyben 1940-44 között kiadványkiállítás megnyitójának közönségét kedden, Kolozsvárt.
A Kolozsvári Magyar Napok rendezvényén mintegy száz, 1940 és 1945 között kiadott könyv, naptár és évkönyv, így Erdélyi Helikonok, Korunk folyóiratok, Kós Károly, Jékely Zoltán, Vámszer Géza könyvei sorakoznak, de láthatunk a korszak történelmi viharait tükröző vörös fedelű, Népi Egység Naptára vagy Munkások és Földművesek Naptára című füzeteket is.
A megnyitón Szabó Zsolt irodalomtörténész elmondta: elsősorban kolozsvári kiadványokat mutatnak be, de más erdélyi városok munkái is megtekinthetőek. A világháborús hadi eseményeknek, a magyar kultúrát diszkrimináló későbbi intézkedéseknek és a kommunista diktatúrának köszönhetően a könyvek többségének hányattatott sorsa volt. A magyar közigazgatás bevezetése után Észak-Erdélyben a könyvkiadás egésze, de kiemelkedő módon a tudományos kiadványok megjelentetése kapott új lendületet – mutatott rá Szabó Zsolt.
Az anyag a Szentimrei Alapítvány könyv- és lapgyűjteményének része, amelyet a Kós Károly tervezte sztánai Szentimrei-házban őrzik. Az alapítvány alkalmi jelleggel tematikus válogatásokat mutat be a nagyközönségnek, a tavalyi Kolozsvári Magyar Napok alkalmával az 1918-1940 közötti magyar irodalomból mutattak be szemlét. A kiállítás a Kolozsvári Magyar Napok egész ideje alatt, a Kolozsvár Társaság székhelyén (Főtér 22/8. szám) látogatható. |