Orgonamuzsika Maraton

Vasárnap, augusztus 19., 13.30-18.00 - Szent Mihály templom

A „maratonisták”:

13:30-14:30 - Pozsár Róbert
14:30-15:15 - Emma Teodora Filimon
15:15-16:15 - Amalia Goje
16:15-16:45 - Jakabffy Tamás
16:45-17:30 - Ovidiu Leonaş
17:15-18:00 - Horváth Zoltán




Bővebben az előadókról

pozsar_robertPozsár Róbert Kolozsváron született, itt végezte el a Gheorghe Dima Zeneakadémia orgonafőszakát. 1998 óta kántori és orgonistai szolgálatot teljesít a kolozsvári ferences templomban. Erdélyi és magyarországi műhelyekben végzett több éves tanulmányai után orgona- és csembalóépítő és -restaurálási céget alapított, tehát az orgonamuzsika világának egyházi, zenei és műszaki vetülete egyaránt közel áll hozzá.














emma_filimon

Emma Theodora Filimon
2009 óta a kolozsvári Zeneakadémia orgonaszakos hallgatója. Tanárai: Ursula Philippi, Abrudan Maria és Erich Türk. Számos mesterkurzuson vett részt, Françoise   Lengellé (Lyon), Mira Glodeanu (Bruxelles),  Fassang László (Budapest), Martin Schmeding (Freiburg), Olivier Latry (Párizs) művészek vezetésével. 2010 óta gyakran hangversenyezett belföldön és külföldön egyaránt.






amalia_goje


Amalia Goje
- 2008-ban államvizsgázott a kolozsvári Zeneakadémián, Ursula Philippi és Erich Türk tanárok osztályában. Képzésében fontos szerepet játszott az egy éves brémai tanulmányi ösztöndíj, illetve a Franciaországban, Hollandiában, Németországban és Magyarországban megrendezett mesterkurzosokon való aktív részvétel. 2006-ban a Georg Muffat nemzetközi orgonaverseny döntőjébe került és 2011-ben a Jan Kucharski, lengyelországi verseny III. helyezettje. A Fonte di Gioia barokk kamaraegyüttes tagjaként, illetve orgonaművészként gazdag művészi tevékenységet fejt ki.




Jakabffy-fenykep

Jakabffy Tamás
újságíró, televíziós és könyvszerkesztő, kántor-orgonista, a kolozsvári Schola Gregoriana Monostorinensis énekegyüttes (1998) alapító vezetője.








 










ovidiu_leonas
Ovidiu Leonaș Szucsáván született és orgonaszakos tanulmányait a kolozsvári zeneakadémián végezte dr. Ursula Philippi és dr. Erich Türk  tanárok vezetésével 2011-ben. Számos mesterkúrzuson vett részt , kül- és belföldön egyaránt. Hangversenyeket tartott: Segesváron, Váradon , Bukarestben, Szebenben és Kolozsváron.













  horvath_zoltan
Horváth Zoltán zongora és orgonaművész számos kiváló művészi tevékenysége révén már ismerős a kolozsvári közönség számára. Jelenleg a kolozsvári „S. Toduță” Zenelíceum tanára, és a „Gh. Dima” Zeneakadémia óraadó tanára illetve az Evangélikus-Lutheránus templom orgonistája. Számos egyéni és kamarahangversenyt tartott az ország több városában: Kolozsváron, Marovásárhelyen, Nagyváradon, Segesváron, Székelykeresztúron, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Déván, Resicabányán, Zilahon, Bukarestben illetve külhonban: Magyarországon, Németországban és Franciaországban. Kulturális szervezői tevékenységet  fejt ki az EMKE, a Kolozsvár Társaság, és az Evangélikus Püspökség keretében.



Orgonamuzsika Maraton

A maraton elnevezést általában sport tevékenységek alkalmával említjük, de az idei kolozsvári Magyar Napokon belül, új értelmet adva, egy zenei kulturális „távfutás”-ra szeretnénk meghívni az érdeklődöket. A legenda szerint Pheippidész görög katona, futva tette meg a 150 mérföldnyi távolságot Marathón és Spárta között, hogy a perzsa túlerővel szemben, Athén védelmére a spártaiak segitségét kérje. Az orgonamaraton alkalmával Pheippidész szerepét kolozsvári orgonisták vállalták fel, hogy előadott műveik által végig fussák a különböző zenei stílusok félévezrednyi terjedelmét. A hagversenyen a következő szerzők műveiből hallhatunk: G. Frescobaldi, J. S. Bach, G. Muffat, J. Pachelbel, M. Zippoli, F. Mendelssohn, C. Franck, F. Liszt, E. Kraus, J. Alain, O. Messiaen és sokan mások.



A Szent Mihály templom (nagy)orgonáját, 1753 október 4-én adta ád a nagyszebeni Johannes Hahn orgonaépítő az egyházközségnek, 12 szólóregiszterrel. 1899-ben Csintalan Gyula és Simon László az orgonát javítják és bővítik, illetve ekkor kap helyet a hangszerben két pedál-változat. 1990-ben elkezdődött a közel 240 éven át szolgálatot teljesítő orgona szakszerű restaurálása és bővítése. 1996 áprilisában a munkálatok befejeztével az új-régi hangszer 3 manuállal és pedálművel, illetve 35 regiszterrel, méltón mondható országunk egyik legértékesebb barokk orgona együttesének.
Több mint 15 év elteltével, időszerűvé vált a csodálatos hangszer teljes újrahangolása, tisztítása illetve javítása. Az erre célra juttatott adományaikat a Szent Mihály Plébánia hálásan köszöni.